Czy guma do żucia jest zdrowa? Poznaj jej wady i zalety.

Guma do żucia HL Blog.png
osoba (1).png

Natalia Krajnik

Data publikacji

1/31/2023

Guma do żucia — wczoraj i dziś

Potrzeba jest matką wynalazków i tak też było w przypadku gumy do żucia. Bez względu na epokę, ludzie instynktownie lubili przeżuwać i nie mamy tu na myśli jedynie pokarmu.

Za pierwszą naturalną gumę do żucia można uznać mastyks, czyli żywicę z drzewa nazywanego Pistacia Lentiscus. Była ona znana już w starożytnej Grecji, a także wśród amerykańskich Indian. Nic więc dziwnego, że to właśnie Amerykanie dostrzegli jej finansowy potencjał. W 1850 roku niejaki John B. Curtis rozpoczął produkcję parafinowej gumy do żucia, ale to William Finley udoskonalił i opatentował jej skład. Obecnie, możemy wybierać wśród wielu rodzajów i smaków, a żucie gumy ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Kto ma racje?

Guma do żucia — zalety

Jakie są plusy żucia gumy? O tych najbardziej oczywistych dowiesz się z reklam, chociaż na tym jej zalety się nie kończą.

Odświeża oddech i pomaga na mdłości

Żucie miętowej gumy to najszybszy i najprostszy sposób, żeby zniwelować nieprzyjemny zapach z ust, np. po posiłku. Ponadto, wiele osób, cierpiących na chorobę lokomocyjną wykorzystuje tę właściwość gumy, by zmniejszyć mdłości. Dzieje się tak, ponieważ żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny i działa uspokajająco, a mięta łagodzi nudności.

Zapobiega próchnicy

Dzięki temu, że guma do żucia zwiększa poziom pH w ustach, zapobiega próchnicy. Oczywiście dotyczy to jedynie gumy bez cukru, ponieważ inna może przyczynić się do jej powstania. Warto jednak pamiętać, że guma do żucia nie zastąpi dokładnego mycia zębów i kontrolnych wizyt u dentysty.

Redukuje stres i pomaga się skupić

Żucie gumy niweluje stres i sprawia, że łatwiej jest się skupić. Jak to możliwe? Nie chodzi o tutaj o samą gumę, ale o rytmiczne żucie. Czynność ta powoduje bowiem, że w mózgu dochodzi do uwalniania serotoniny, znanej również jako “hormon szczęścia”. To dzięki niej lepiej radzimy sobie ze stresem i stajemy się bardziej efektywni w pracy. Nie wierzysz? Sprawdź.

Wspiera odchudzanie

Największa pokusa dla osób, które są na diecie, to podjadanie. Dobrym sposobem, by sobie z tym poradzić, jest żucie gumy (byle nie w nadmiarze). Dlaczego? Czynność ta zmniejsza apetyt, ponieważ mózg otrzymuje fałszywy sygnał o przeżuwaniu pokarmu. Dzięki temu zmniejsza się uczucie głodu, a organizm przygotowuje się do trawienia.

Guma do żucia HL Blog (2).png

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

Guma do żucia — wady

Czy żucie gumy jest zdrowe? Tak, o ile nie przekroczysz zalecanej dziennej normy. Najbezpieczniej jest żuć maksymalnie 2 gumy dziennie, nie dłużej niż przez 15 minut. Jeśli notorycznie będziesz przekraczać ten limit, możesz sobie zaszkodzić. Zbyt długie i częste żucie gumy może przyczynić się do następujących problemów.

Spowalnia pracę MMC

Pod tym tajemniczym skrótem kryje się migrating myoelectric complex, czyli wędrujący kompleks motoryczny. W dużym skrócie — proces ten polega na cyklicznych ruchach mięśni gładkich przewodu pokarmowego. To dzięki niemu z organizmu usuwane są resztki pokarmu i szkodliwe elementy. Jak już wspominaliśmy, żucie gumy uruchamia procesy trawienne, co spowalnia pracę MMC. Może to skutkować problemami z układem trawiennym, częstymi biegunkami, zatwardzeniem lub nadkwasotą.

Powoduje ból stawu skroniowo-żuchwowego

Czujesz dziwny dyskomfort w trakcie ziewania? Kiedy mówisz zbyt dużo, zaczyna Cię boleć głowa? Może się okazać, że wszystkiemu winna jest guma do żucia. Jeśli sięgasz po nią zbyt często, a na dodatek żucie trwa dłużej niż 15 minut, może to skutkować przeciążeniem stawu skroniowo-skroniowego. Efektem jest to, że staw zaczyna przeskakiwać, a mięśnie karku są napięte, co powoduje ból.

Może doprowadzić do przerostu mięśni żuchwy

Żucie gumy to dla mięśni żuchwy swego rodzaju ćwiczenie. A jak wiadomo, systematyczny trening powoduje rozrost mięśni. O ile “kaloryfer” na brzuchu, jest czymś pożądanym, o tyle wzrost mięśni żwacza już niekoniecznie. Taka deformacja prowadzi do problemów z uzębieniem. Właśnie dlatego ortodonci odradzają częste i zbyt długie żucie gumy, bo, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić to do przerostu mięśni żwaczy. A to skutkuje kolejnymi patologiami, takimi jak bruksizm, a nawet szczękościsk. Jeśli więc nie chcesz wylądować na fotelu ortodontycznym lub w salonie medycyny estetycznej, ogranicz żucie gumy do zalecanego minimum.

Żuj gumę z głową

Jak to się mówi — wszystko jest dla ludzi. Ta zasada dotyczy również żucia gumy. Nie przesadzaj, a unikniesz problemów i będziesz mógł cieszyć się jej dobroczynnym wpływem, czego z okazji Dnia Gumy do Żucia, serdecznie Ci życzymy.

*Literatura dostępna u autora

button (5).png

Nasze kanały dostępu socialmedia

icon-blue-facebook.svg
logo-blue-instagram.svg
logo-blue-tiktok.svg
logo-blue-linkedin.svg