Higiena jamy ustnej – poznaj jej 5 najważniejszych zasad

jama ustna.png
osoba (1).png

Natalia Krajnik

Data publikacji

3/19/2023

Właściwa higiena jamy ustnej pozwoli Ci nie tylko długo cieszyć się pięknym uśmiechem, ale również uniknąć poważnych problemów z uzębieniem i związanych z nimi powikłań. Sprawdza się tu stara zasada, która mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak dbać o zęby? Najważniejsza jest dokładność i systematyczność. Poznaj najważniejsze zasady higieny jamy ustnej.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej i jej konsekwencje

Obecnie brak higieny jamy ustnej nie jest celowym zaniedbaniem, nie ma też związku z brakiem odpowiednich środków, jak to bywało w dawnych czasach. Wynika raczej z tego, że często nie wiemy, jak odpowiednio dbać o zęby. Zdarza się również, że zapominamy o regularnych wizytach u dentysty. Powody są różne: lęk przed fotelem dentystycznym, brak czasu lub długi czas oczekiwania na wizytę. Niestety, zaniedbania w tym względzie mogą doprowadzić do poważnych powikłań.

Choroby wywołane nieleczonymi zębami

Najbardziej znaną chorobą jest oczywiście próchnica. Nieleczona może spowodować zapalenie miazgi zęba, które wymaga już leczenia kanałowego. Kolejnym schorzeniem, które może doprowadzić nawet do utraty zębów, jest paradontoza. Co gorsza, bakterie, które powodują tę chorobę, bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu, przyczyniając się do licznych problemów zdrowotnych. Czasem aż trudno uwierzyć, że mają swój początek w jamie ustnej. Mowa o takich chorobach, jak angina, zapalenie mięśnia sercowego czy powstanie ropnia oczodołu.

Nieświeży oddech

5.png

Chociaż nieświeży oddech może mieć podłoże chorobowe, często zdarza się, że jego przyczyną jest niedokładne mycie zębów i szerzej – niewłaściwa higiena jamy ustnej. To dość kłopotliwy problem, tym bardziej że nie jesteśmy go świadomi, dopóki ktoś bliski nie zwróci nam delikatnie uwagi. Kiedy jednak wykluczy się inne przyczyny tego problemu, okazuje się, że można go łatwo rozwiązać, zmieniając nawyki związane z higieną jamy ustnej.

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej nie ogranicza się jedynie do szczotkowania zębów. O czym jeszcze warto pamiętać? Poniżej omawiamy krótko najważniejsze kwestie związane z profilaktyką i higieną jamy ustnej.

Dokładnie szczotkuj zęby

2.png

Sam fakt, że myjesz zęby nie wystarczy. Chodzi bowiem o właściwą technikę. Tylko taka przyczyni się do właściwej higieny jamy ustnej. Jak dobrze myć zęby? Nie szczotkuj ich z dużą siłą. Lepsze będą wymiatające, okrężne ruchy. Czyść zęby dokładnie, przez ok. trzy minuty. Nie pomijaj trudno dostępnych miejsc, bo właśnie tam gromadzi się najwięcej resztek jedzenia. Jak często myć zęby? Minimum dwa razy dziennie, tzn. po śniadaniu i po ostatnim posiłku. Jeśli jednak należysz do grupy ryzyka lub w przeszłości miałeś problemy, dentysta może zalecić szczotkowanie zębów nawet po każdym posiłku. Ważnym elementem higieny jamy ustnej jest dokładne jej płukanie, a także wymiana szczoteczki. Z jednej strony, po pewnym czasie się zużywa, z drugiej – gromadzą się na niej bakterie. Optymalny czas wymiany to ok. trzy miesiące.

Pamiętaj o umyciu podniebienia i języka

Chociaż często mówi się o myciu zębów, czynność ta dotyczy również czyszczenia podniebienia i języka. Tam przecież również gromadzi się osad i bakterie, które mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego.

Używaj nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej

Dzięki nici dentystycznej pozbędziesz się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowej. To ważne, ponieważ nie zawsze radzi sobie z tym szczoteczka do zębów. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej może być również płyn do płukania. Dzięki niemu pozbędziesz się nadmiaru bakterii z jamy ustnej, który przyczynia się do wzrostu płytki nazębnej, a przy okazji, odświeżysz oddech. Rekomendujemy jednak płyny bez alkoholu, ponieważ są łagodniejsze i nie ryzykujesz, że podrażnisz śluzówkę.

Zadbaj o właściwą dietę

To co jesz, wpływa na stan jamy ustnej. Dzieciom mówi się, że słodycze niszczą zęby. To nie mit. Cukry, które są w nich zawarte, stanowią prawdziwą ucztę dla bakterii. Łakocie spożywane w nadmiarze mogą więc przyczynić się do powstania próchnicy. Z kolei czarna herbata i kawa może spowodować przebarwienia zębów, a picie zbyt dużej ilości takich napojów, jak np. Coca-Cola czy Pepsi może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Wystarczy, że wrzucisz wyrwany mleczak do szklanki wypełnionej tym napojem, a przekonasz się o tym na własne oczy. Jakie potrawy pomagają w zachowaniu zdrowych zębów? Głównie nabiał oraz produkty bogate w witaminy D i C. Jak wiadomo, brak tej ostatniej jest przyczyną szkorbutu.

Badaj zęby regularnie

1.png

Wizyta kontrolna u dentysty to naprawdę nic strasznego. Do zabiegów profilaktycznych zaliczamy między innymi usuwanie kamienia nazębnego, lakowanie czy piaskowanie zębów. Dzięki nim możesz w przyszłości uniknąć bolesnego i długotrwałego leczenia. Niestety, część osób siada na fotelu dentystycznym w ostateczności. Kiedy wymagane jest już plombowanie, leczenie kanałowe, a nawet usunięcie zęba. Możesz uniknąć tych przykrych konsekwencji, dzięki regularnym “przeglądom”. W celach profilaktycznych umów się na wizytę kontrolną minimum dwa, trzy razy do roku.

Higiena jamy ustnej – podsumowanie

Nasz organizm przypomina maszynę. To system wzajemnych powiązań. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może spowodować problemy z zębami; a te z kolei – przyczynić się do powstawania innych chorób. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, ale i szybkie reagowanie w przypadku niepokojących zmian. Nie lekceważ objawów, nie zagłuszaj bólu zęba tabletkami, bo kiedy usiądziesz na fotelu dentystycznym może okazać się, że jest już za późno na skuteczne i bezbolesne leczenie.

*Literatura dostępna u autora

button (5).png