Aktywność fizyczna - wpływ na zdrowie i wyniki badań laboratoryjnych
Karolina Robakiewicz
Data publikacji
4/26/2023
Karolina Robakiewicz
Data publikacji
4/26/2023
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w listopadzie 2020 roku wydała raport z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi aktywności fizycznej oraz zachowaniami związanymi z siedzącym trybem życia. Raport podkreśla, że każda aktywność jest lepsza niż żadna, a opublikowaniu raportu towarzyszyło hasło every move counts, czyli liczy się każdy ruch.
Pełną treść raportu Who guidelines on physical activity and sedentary behaviour 2020 można znaleźć tutaj: https://www.who.int/publications/i/item/9789240015128
Zgodnie z nowymi rekomendacjami dzieci i młodzież powinny mieć 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności. Dorośli (18-64 lata) powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Zalecenia dla osób po 65 roku życia są identyczne jak dla osób w wieku 18-64, jednak ze zwróceniem uwagi, że rodzaj aktywności powinien być dostosowany do stanu zdrowia i ewentualnych chorób przewlekłych. U dorosłych oraz osób po 65 r.ż. zaleca się także ćwiczenia wzmacniające mięśnie co najmniej dwa razy w tygodniu. Po raz pierwszy pojawiły się też rekomendacje dla kobiet w ciąży i w połogu, dla których zaleca się co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej intensywności.
WHO podkreśla, że dla osób, które do tej pory nie były aktywne, należy zacząć od małej ilości ćwiczeń i stopniowo zwiększać częstotliwość, intensywność oraz czas trwania aktywności.
Jakie konkretnie korzyści niesie aktywność fizyczna?
Oprócz powyższych korzyści zdrowotnych, dobrze dobrana aktywność może poprawić jakość naszego życia na co dzień. Nauka poprawnych wzorców ruchowych czy elementy mobilizacji stawów pozwolą na wykonywanie czynności dnia codziennego bez nadmiernego obciążania kręgosłupa. Na przykład, sięgając po kubek w wysokiej szafce, możemy odchylić tułów do tyłu, wygiąć plecy w łuk, nadwyrężając odcinek lędźwiowy kręgosłupa lub możemy wykorzystać mobilność stawu barkowego i sięgnąć kubek bez niepotrzebnego ruchu w plecach. Jeśli będziemy w formie, łatwiej nam będzie spędzać aktywnie czas z dziećmi czy wnukami. Każda motywacja jest dobra, żeby zacząć planować wolny czas aktywnie. Pamiętajmy: every move counts.
Udając się do punktu pobrań na badania, trzeba pamiętać, że wysiłek fizyczny może wpływać na niektóre parametry we krwi oraz w moczu. Nie należy trenować dzień przed oddaniem materiału do badań. Najlepiej powstrzymać się nawet 2-3 dni, aby mieć pewność, że wyniki badań będą wiarygodne. Po bardzo intensywnym wysiłku, jak np. bieg maratoński, zmiany niektórych parametrów mogą utrzymywać się nawet przez tydzień.
Po wysiłku fizycznym można spodziewać się następujących zmian w wynikach badań krwi:
Zmiany wyników badań po wysiłku fizycznym mogą być inne u różnych osób. Jest to cecha indywidualna zależna od płci, stopnia wytrenowania oraz czynników genetycznych. Jednak, aby mieć pewność, że nasze wyniki są wiarygodne i by umożliwić lekarzowi właściwą interpretację, należy przestrzegać zachowania odpowiedniej przerwy między aktywnością fizyczną a pobraniem krwi lub moczu do badania.
*Literatura dostępna u autora