Czy należysz do grupy ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy?
Aleksandra Boroń
Biotechnolog z doświadczeniem w pracy w laboratorium genetycznym.
Data publikacji
8/21/2023
Aleksandra Boroń
Biotechnolog z doświadczeniem w pracy w laboratorium genetycznym.
Data publikacji
8/21/2023
Głównym czynnikiem ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, Human papillomavirus). Dla przypomnienia: HPV objawia się kłykcinami, które przekształcają się w białe kalafiorowate twory. Można je zlokalizować są w okolicach narządów płciowych, odbytu. Występują też w jamie ustnej, w gardle. Do zakażeń dochodzi głównie przez kontakty seksualne, a infekcja może przebiegać w zróżnicowany sposób. Niestety często zakażenia HPV (zwłaszcza typami onkogennymi wirusa) mogą być powodem zakażeń przewlekłych, które są przyczyną poważnych chorób o podłożu nowotworowym.
• wczesna inicjacja seksualna,
• wielu partnerów seksualnych,
• duża ilość porodów,
• zakażenie inną chorobą przenoszoną drogą płciową (Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy)
• wiek powyżej 60 lat,
• osłabiony układ odpornościowy,
• palenie papierosów.
• nie należy zgłaszać się podczas krwawienia miesięcznego,
• zaleca się umawiać kilka dni po ustaniu krwawienia, pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesięcznego,
• niewskazane jest współżycie seksualne na 48h przed badaniem,
• przed badaniem należy pamiętać o higienie miejsc intymnych.
Wyróżnia się dwie techniki badania cytologicznego: cytologia klasyczna i cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology).
Cytologia klasyczna to technika, w której szczoteczka cytologiczna z wymazem pobranym z szyjki macicy jest przenoszona do szczelnego pojemnika. Wymaz przenoszony jest na szkiełko mikroskopowe, a następnie barwiony i oceniany pod mikroskopem przez cytologa oraz patomorfologa.
Cytologia LBC (Liquid Based Cytology) to metoda, w której wymaz pobrany na szczoteczkę cytologiczną z szyjki macicy pobierany jest bezpośrednio do pojemnika ze specjalnym płynem.
Duży odsetek złej jakości wymazów cytologicznych nakłonił specjalistów do poszukania lepszej metody. W cytologii płynnej, dzięki bezpośredniemu umieszczeniu wymazu w płynie do analizy, trafia 100% materiału pobranego od pacjentki, zmniejsza się odsetek niesatysfakcjonujących wyników, a zatem zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowych komórek.
Metoda ta charakteryzuje się najwyższą czułością diagnostyczną w detekcji stanów przednowotworowych. Rekomendowana jest przez grupy ekspertów powołanych przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w 2006 roku, Prezesa Polskiego Towarzystwa Patologów (2012r.) oraz Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (2012r.).
W cytologii klasycznej, po przeniesieniu preparatu na szkiełko, nie ma możliwości wykonania powtórnego oznaczenia, co wiąże się z koniecznością ponownego wezwania pacjentki na wymaz. W cytologii płynnej podczas jednego pobrania możliwe jest wykonanie rozszerzonej diagnostyki m.in na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Dysponując tą wiedzą lekarz znacznie szybciej może podjąć ewentualne leczenie. W cytologii klasycznej nie ma możliwości wykonania dodatkowych testów.
*Literatura dostępna u Autora.
Promocja trwa do końca sierpnia.
*Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.