Suplementacja witaminy D w PCOS

Projekt bez tytułu (15).png
zdjęcie JLB.PNG

Joanna Lewandowska-Bieniek

Dietetyk, diagnosta laboratoryjny i fitoterapeuta w jednym! Jej pasją jest szeroko pojęte zdrowie, które wspiera dietą oraz ziołami.

Data publikacji

12/13/2022

Witamina D jest wytwarzana w skórze z 7-dehydrocholesterolu oraz dostarczana z dietą oraz suplementami. Odpowiedzialna jest za gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz metabolizm tkanki kostnej. Receptory dla tej witaminy występują we wszystkich tkankach organizmu, również w jajnikowej, dzięki czemu stymuluje ona wydzielanie progesteronu, estradiolu i estronu w jajnikach. Witamina D wpływa na syntezę aromatazy, która bierze udział w biosyntezie estrogenów, poprzez regulację ekspresji jej genu oraz utrzymanie zewnątrzkomórkowej homeostazy wapnia.

Źródła witaminy D to głównie: masło, mleko, mleko sojowe, ryby (dziki łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki) oraz niektóre grzyby (kurki). Jednakże odtłuszczone produkty mleczne zawierają mniejszą ilość witaminy D, przez co w diecie mogą wystąpić jej niedobory. Dieta przeciętnego Europejczyka dostarcza zaledwie 3-5% jej dziennego zapotrzebowania. Dlatego jej niedobór staje się coraz bardziej powszechny w ogólnej populacji. Niedobór witaminy D zaburza liczne funkcje organizmu oraz zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak: chorób układu krążenia, chorób autoimmunologicznych, nowotworów czy zaburzeń psychicznych. Ponadto niedobór tej witaminy powoduje niezależny wzrost stężenia parathormonu.

Projekt bez tytułu (16).png

Nadal nie jest pewne, czy zespół policystycznych jajników (PCOS) jest w jakiś sposób związany z niskim poziomem witaminy D w surowicy. Przegląd systematyczny 12 badań wykazał bardzo niejednorodne wyniki, jednak ich metaanaliza sugeruje niższe stężenie witaminy 25-(OH)D u pacjentek z PCOS w porównaniu z grupą kontrolną. Warto zwrócić uwagę, że jeśli kobieta z PCOS ma niedobór witaminy D, to zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób współistniejących. Niedobory kalcitriolu wpływają na zaburzone wchłanianie wapnia, co przekłada się na zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graafa i skutkuje zaburzeniami miesiączkowania i płodności. Mogą również nasilać się objawy insulinooporności i hirsutyzmu, a także wzrasta stężenie testosteronu we krwi. Niedobór witaminy D odnotowano u osób z otyłością brzuszną, cukrzycą oraz w grupie osób zagrożonych zaburzeniami uwalniania insuliny. Suplementacja witaminy D może zmniejszyć markery przewlekłego zapalenia u kobiet z niedoborem witaminy D, ale nie ma dowodów na to, że taka terapia poprawia stan metaboliczny pacjentek. Dlatego też suplementacja witaminą D u kobiet z PCOS wydaje się być zasadna.

*Literatura dostępna u autora

button (3).png