5 najważniejszych trendów w opiece zdrowotnej 2023 według Forbes

Innowacje w opiece zdrowotnej.png
Ilona Gullu.jpg

Ilona Güllü

Poliglotka, marketerka, podróżniczka. Mieszkała przez dwa lata w Turcji. Ilona była podwykonawczynią Google. Pracowała też w przeszłości jako tłumacz medyczny. Jej teksty na blogu obejmują głównie tematykę lifestyle'ową.

Data publikacji

4/17/2023

Magazyn Forbes opublikował niedawno pięć najważniejszych globalnych trendów w opiece zdrowotnej, z którymi będziemy mieć do czynienia w tym roku. Mając na uwadze trwającą od trzech lat pandemię COVID-19 oraz znacznie wyższą potrzebę mobilności pacjentów, niż w poprzedniej dekadzie, skupiono się przede wszystkim na automatyzacji. O jakie konkretnie trendy chodzi? Zapraszamy do lektury!

Wykorzystywanie AI:

Udowodniono przydatność wykorzystywania w opiece zdrowotnej technologii dostosowanej do sztucznej inteligencji (AI), takich jak wizja komputerowa , przetwarzanie języka naturalnego czy algorytmy rozpoznawania wzorców. Wspomniane techniki odgrywają niebagatelną rolę, na przykład, w odkrywaniu nowych leków, ich wpływu na badania kliniczne oraz przewidywaniu potencjalnych skutków ubocznych. Algorytmy wizji komputerowej natomiast mogą być bardzo pomocne w rozpoznaniu choroby w jej wczesnym stadium i ukazywanie sygnałów ostrzegawczych w wynikach badań rentgenowskich lub rezonansu magnetycznego. Ponadto, technologie AI miały spory udział w wykrywaniu oraz leczeniu schorzeń neurologicznych typu Alzheimer czy choroby Parkinsona.

Zdalna opieka zdrowotna – wirtualne szpitale i teleporady:

Wszyscy pamiętamy teleporady, które były powszechne podczas pierwszych fal pandemii COVID-19. Chociaż długo wyczekiwane przez nas wizyty stacjonarne są obarczone już niskim ryzykiem, paradoksalnie na świecie wzrosła popularność usług zdalnej opieki zdrowotnej.

Według Forbes, pacjenci doceniają oszczędzony czas, który byłby przeznaczony na dojazdy. Ponadto, chorzy korzystający z coraz popularniejszej opieki domowej odczuwają wyższy komfort, kiedy mogą poddać się leczeniu w obecności najbliższych, co ma przełożenie na ich późniejsze wyniki.

Zdalna opieka zdrowotna zaczyna obejmować praktycznie wszystkie aspekty służby zdrowia. Zamiast wizyty osobistej w gabinecie lekarza, przeprowadza się wideo rozmowę. Kolejnym krokiem jest zdalna operacja chirurgiczna, podczas której chirurg przeprowadza zabieg na odległość używając specjalnych robotów. Inną innowacją, o której warto wspomnieć, są wirtualne oddziały szpitalne, gdzie grupa lekarzy w centrali opiekuje się zdalnie grupą pacjentów z podobnymi schorzeniami.

Wirtualna opieka zdrowotna zyskuje coraz większą popularność w Wielkiej Brytanii, ponieważ jest odpowiedzią na braki kadrowe wśród pracowników medycznych. Warto tutaj przypomnieć, że w coraz większej ilości polskich miast mamy możliwość zdalnego umówienia badań laboratoryjnych w domu dzięki aplikacji Home Lab.

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

Usługi medyczne zapewniane przez prywatne firmy:

Naukowcy z Forrester Research utrzymują, że w 2023 roku podwoi się dostępność świadczeń opieki zdrowotnej prowadzonych przez firmy prywatne i punkty sprzedaży detalicznej. Korporacje takie jak Walmart, CVS i Amazon oferują usługi medyczne, które wcześniej były wyłącznie domeną szpitali bądź przychodni, takie jak badania krwi, szczepienia czy badania lekarskie. Według uczonych ze wspomnianej instytucji Forrester, zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie rosnąć z powodu niedostatecznego dofinansowania państwowej służby zdrowia w wielu krajach. Prywatni usługodawcy zwykle są bardziej dostępni, przeważnie nie wymagają wcześniejszych zapisów na wizytę i posiadają środki na opłacenie wykwalifikowanych specjalistów w przeciwieństwie do placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Te aspekty mogą przyciągać konsumentów, którzy przedstawiają konkretne wymagania względem służby zdrowia.

Przenośne urządzenia medyczne:

Przewiduje się, że popularność na wykorzystywanie przenośnych urządzeń medycznych będzie rosła zarówno wśród pracowników służby zdrowia jak i konsumentów. Dzięki takim rozwiązaniom osoby fizyczne mają możliwość śledzenia swojego stanu zdrowia oraz wyników aktywności fizycznej. Natomiast lekarze i pielęgniarki mogą zdalnie monitorować pacjentów.

W ostatnich latach możemy zaobserwować gwałtowną ewolucję przenośnego wyposażenia medycznego od prostych urządzeń do mierzenia parametrów życiowych takich jak tętno, ciśnienie czy poziom saturacji, poprzez smartwatche z funkcją EKG i inteligentne tkaniny mierzący ciśnienie krwi oraz przewidujących ryzyko zawału serca, kończąc na rękawiczkach zmniejszających drżenie rąk u pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona. Przewiduje się też odkrycie technologii wykrywania oznak chorób psychicznych. Na podstawie dziennych aktywności pacjenta, jego poziomu snu czy tętna, będziemy mogli oszacować ryzyko zachorowania na depresję.

Przenośne urządzenia medyczne mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, pacjent może liczyć na ochronę jego danych personalnych. Po drugie, w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, odpowiednie jednostki zostaną natychmiast zaalarmowane, co przyspieszy zapewnienie niezbędnej pomocy.

Spersonalizowana opieka zdrowotna:

Od roku 2023 pacjenci będą mieli większy wybór w planowaniu ich opieki. Umożliwić ma to spersonalizowana opieka zdrowotna. Lekarstwa czy rodzaje terapii mają być przekazywane chorym w sposób zindywidualizowany biorąc pod uwagę wiek, informację genetyczną lub potencjalne czynniki ryzyka typu skutki uboczne. Planowanie leczenia będzie wspomagane częściowo przez sztuczną informację (AI) oraz tzw. „Machine Learning ”. Unikać będziemy dzięki temu tzw. „taśmowego” sposobu leczenia pacjentów cierpiących na podobne schorzenia.

A Wy co myślicie na temat wspomnianych nowych trendów? Czy automatyka i sztuczna inteligencja powinny być nieodłącznych elementem opieki zdrowotnej? Zapraszamy do podzielenia się przemyśleniami w komentarzach na naszym Facebooku i Instagramie!

*Literatura dostępna u autora


Home Lab wychodzi naprzeciw nadchodzącym trendom i rosnącym oczekiwaniom pacjentów. Już teraz macie możliwość zamówienia spersonalizowanych zestawów badań laboratoryjnych, do których pobranie odbędzie się w domowym zaciszu.

button (5).png