Pobranie krwi – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Reklama HL Tygodnik Płocki (14).png
zdjęcie JLB.PNG

Joanna Lewandowska-Bieniek

Dietetyk, diagnosta laboratoryjny i fitoterapeuta w jednym! Jej pasją jest szeroko pojęte zdrowie, które wspiera dietą oraz ziołami.

Data publikacji

7/4/2024

Pobranie krwi – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Pobranie krwi to jedna z najbardziej rutynowych procedur medycznych, jednak dla wielu osób może być źródłem stresu i niepewności. Wiedza na temat tego, jak przebiega cały proces i jak się do niego przygotować, może znacznie zmniejszyć obawy pacjentów i sprawić, że pobranie krwi stanie się mniej stresujące. W niniejszym artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak wygląda pobranie krwi, kto jest uprawniony do jego wykonania oraz jakie kroki warto podjąć, aby zapewnić sobie komfort i dokładność wyników badań. Dowiesz się również, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie, jakie są najczęstsze miejsca pobierania krwi oraz jakie są korzyści z przeprowadzania tej procedury w domowych warunkach. Dzięki temu artykułowi będziesz lepiej przygotowany do swojego następnego badania krwi.

Na czym polega pobranie krwi?

Pobranie krwi to procedura medyczna, podczas której próbka krwi jest pobierana z naczyń krwionośnych pacjenta w celach diagnostycznych lub monitorowania stanu zdrowia.

Reklama HL Tygodnik Płocki (15).png

Pobranie krwi krok po kroku:

  1. Przygotowanie:

Pacjent jest proszony o zajęcie wygodnej pozycji. Pobranie krwi może odbywać się na siedząco lub w pozycji leżącej.

Jeśli pacjent ma skłonności do omdleń, lęku przed igłami, lub inne problemy zdrowotne, należy poinformować o tym personel medyczny przed pobraniem krwi.

Miejsce, z którego będzie pobierana krew (zwykle wewnętrzna strona łokcia lub grzbiet dłoni), jest dezynfekowane środkiem antyseptycznym, aby zapobiec infekcji.

  1. Założenie opaski uciskowej:

Opaska uciskowa (tzw. staza) jest zakładana na ramię pacjenta, aby zwiększyć ciśnienie w żyłach i ułatwić ich znalezienie.

  1. Wprowadzenie igły:

Igła jest wprowadzana do wybranej żyły. Używana jest sterylna, jednorazowa igła połączona z probówką lub strzykawką.

  1. Pobranie krwi:

Krew zaczyna przepływać przez igłę do probówki. Zwykle pobiera się kilka mililitrów krwi do jednej lub kilku probówek, w zależności od liczby i rodzaju badań, które mają być wykonane.

  1. Usunięcie igły:

Po pobraniu odpowiedniej ilości krwi igła jest usuwana, a miejsce wkłucia jest natychmiast uciskane wacikiem lub gazą, aby zatrzymać krwawienie. Ważne jest, aby nie zginać ręki, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania zrostu w miejscu wkłucia, co może stanowić problem przy kolejnych poraniach krwi.

  1. Zabezpieczenie miejsca wkłucia:

Na miejsce wkłucia można nałożyć plaster lub opatrunek, aby zapobiec krwawieniu i ochronić przed infekcją.

  1. Oznakowanie i przechowywanie próbki:

Pobraną próbkę krwi oznacza się etykietą z danymi pacjenta lub indywidualnym kodem kreskowym. Próbki są następnie przechowywane i transportowane do laboratorium.

Pobieranie krwi jest rutynową procedurą i jest zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Ważne jest, aby pacjent był spokojny i zrelaksowany, co może pomóc w płynnym przebiegu całego procesu. Dlatego warto rozważyć taki zabieg w domowym zaciszu.

Jak przygotować się do pobrania krwi?

Przygotowanie do pobrania krwi może pomóc w uzyskaniu dokładnych wyników badań i zminimalizowaniu dyskomfortu. Oto kilka wskazówek, jak się do tego przygotować:

Dzień przed pobraniem krwi

Unikanie ciężkich posiłków:

Należy unikać tłustych i ciężkostrawnych posiłków na dzień przed pobraniem krwi. Mogą one wpływać na wyniki niektórych badań.

Unikanie alkoholu:

Nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on wpływać na wyniki badań i utrudniać pobranie krwi.

Odpoczynek:

Należy zapewnić odpowiednią ilość snu, aby być wypoczętym.

Dzień pobrania krwi

Post na czczo:

Wiele badań krwi wymaga, aby pacjent był na czczo przez 8-12 godzin przed pobraniem krwi. Oznacza to, że nie powinno się jeść ani pić niczego oprócz wody.

Picie wody:

Zaleca się wypicie szklanki wody przed pobraniem. Nawodnienie pomaga wypełnić żyły, co ułatwia pobranie krwi.

Unikanie nadmiernego wysiłku:

Należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na 2-3 dni przed pobraniem krwi.

Noszenie wygodnej odzieży:

Warto wybrać ubranie, które łatwo pozwoli na dostęp do ramienia, takie jak koszulka z krótkim rękawem.

Informowanie o lekach:

Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, należy poinformować o tym lekarza lub personel medyczny, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na wyniki badań.

Unikanie stresu:

Stres może wpływać na wyniki niektórych badań.

Stosowanie się do tych wskazówek pomoże w zapewnieniu komfortu podczas pobrania krwi oraz uzyskaniu dokładnych wyników badań.

Czy pobieranie krwi boli?

Pobieranie krwi może powodować pewne niewielkie dolegliwości lub dyskomfort, ale ból jest zazwyczaj minimalny. Jednak odczucie bólu może różnić się w zależności od indywidualnej wrażliwości na ból, umiejętności personelu medycznego, stosowanej metody pobierania krwi oraz łatwości lokalizacji i dostępu do żyły. Odczuwalne jest lekkie ukłucie lub szczypanie w momencie, gdy igła przebija skórę i wchodzi do żyły. Zdarza się, że u niewielkiej grupy pacjentów powoduje ból i jest nieprzyjemnym przeżyciem. Jeżeli pacjent obawia się bólu związanego z pobieraniem krwi, warto porozmawiać o tym z personelem medycznym. Mogą oni zastosować różne metody, aby zminimalizować dyskomfort, na przykład poprzez stosowanie ciepłych kompresów, aby rozszerzyć żyły, czy też poprzez szybkie i pewne wkłucie. Ponadto, warto pamiętać, że pobranie krwi trwa zwykle tylko kilka minut i jest ważną częścią diagnostyki medycznej. 

Kto może pobrać krew?

W Polsce materiał do badań, jakim jest krew, mogą pobierać tylko osoby uprawnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje i licencje. Są to lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni oraz technicy analityki medycznej. Od 2022 roku, do tej grupy dołączyli również opiekunowie medyczni, którzy rozpoczęli swoje kształcenie we wrześniu 2021 roku.

Każda z tych grup zawodowych przechodzi specjalistyczne szkolenia, które przygotowują ich do bezpiecznego i skutecznego pobierania krwi. Pielęgniarki i położne, oprócz ogólnego wykształcenia medycznego, przechodzą dodatkowe kursy w zakresie technik pobierania krwi, które są częścią ich programu nauczania. Podobnie, diagności laboratoryjni i technicy analityki medycznej zdobywają umiejętności w trakcie studiów na kierunkach medycznych, a następnie doskonalą je podczas praktyk zawodowych.

Bez względu na to, która z uprawnionych osób pobiera krew, procedury muszą być przeprowadzane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i higieny. Wymaga to użycia sterylnych narzędzi, odpowiedniego przygotowania miejsca wkłucia oraz przestrzegania wszystkich zasad aseptyki. Osoby pobierające krew muszą być także przeszkolone w zakresie postępowania z materiałem biologicznym oraz reagowania na ewentualne komplikacje, takie jak zasłabnięcia pacjentów czy reakcje alergiczne.

Pobranie krwi na czczo

Bycie na czczo oznacza, że przez określony czas przed pobraniem krwi (zwykle 8-12 godzin) pacjent nie spożywa żadnych pokarmów ani napojów oprócz wody. Pozwala to uniknąć wpływu jedzenia i picia na wyniki niektórych badań krwi, takich jak poziom glukozy, lipidogram (profil lipidowy), czy niektóre enzymy i hormony. Należy upewnić się, że ostatni posiłek został spożyty na 8-12 godzin przed planowanym pobraniem krwi. Na przykład, jeśli pacjent ma zaplanowane pobranie krwi na 8 rano, ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż o 8 wieczorem dnia poprzedniego. Picie wody jest dozwolone i wręcz zalecane, ponieważ pomaga utrzymać nawodnienie organizmu i ułatwia pobranie krwi. Należy jednak unikać napojów innych niż woda (np. kawa, herbata, soki). Na dzień przed pobraniem krwi nie należy spożywać alkoholu i palić papierosów, ponieważ mogą one wpłynąć na wyniki badań. Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, należy skonsultować się z lekarzem, czy może je zażyć przed pobraniem krwi. Niektóre leki mogą wymagać odstawienia lub modyfikacji dawkowania przed badaniem.

Pobranie krwi z żyły

Pobranie krwi z żyły, nazywane również venipunkturą, jest standardową procedurą medyczną stosowaną w celu pobrania próbki krwi do badań laboratoryjnych. Najczęściej krew pobiera się z żył, ponieważ jest to bezpieczne i zapewnia odpowiednią ilość próbki do badań.

Przedramię (doły łokciowe):

Jest to najczęściej wybierane miejsce do pobierania krwi. Żyły w zgięciu łokcia, takie jak żyła odpromieniowa (vena cephalica), żyła łokciowa (vena basilica) i żyła pośrodkowa łokcia (vena mediana cubiti), są zwykle łatwo dostępne i dobrze widoczne.

Grzbiet dłoni:

Jeśli żyły w zgięciu łokcia są trudne do znalezienia lub niewystarczająco widoczne, krew może być pobierana z żył na grzbiecie dłoni.

Nadgarstek:

W niektórych przypadkach można pobierać krew z żył nadgarstka, ale jest to mniej powszechne.

Pobranie krwi z palca lub pięty

Nakłucie palca jest stosowane głównie do pobierania małych ilości krwi, na przykład do szybkich testów glukozy, hemoglobiny czy testów koagulacyjnych. Najczęściej krew pobiera się z opuszki środkowego lub serdecznego palca. Używa się specjalnego urządzenia do nakłucia palca (lancetu), a następnie zbiera się kroplę krwi.

Reklama HL Tygodnik Płocki (16).png

U noworodków i małych dzieci krew jest często pobierana z pięty. Stosuje się to głównie do badań przesiewowych w pierwszych dniach życia. U noworodków nakłuwa się boczną stronę pięty, aby pobrać próbkę krwi.

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

Pobranie krwi w domu

Pobieranie krwi w domu jest możliwe i może być wygodnym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z dotarciem do placówek medycznych, osób starszych, czy pacjentów przewlekle chorych, a także osób ceniących sobie swój czas.

Należy pobrać ze strony www.homelab24.pl aplikację Home Lab lub zalogować się na naszej stronie, a następnie ustalić dogodny termin wizyty personelu medycznego, który przyjedzie do domu.

Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do pobrania krwi zgodnie z zaleceniami (np. bądź na czczo, jeśli badanie tego wymaga – każde badanie w aplikacji Home Lab ma je opisane). Upewnij się, że pacjent jest dobrze nawodniony i zrelaksowany.

Przebieg pobierania krwi w domu

Przybycie personelu medycznego:

Personel medyczny przyjedzie do domu z odpowiednim sprzętem do pobierania krwi. Będzie miał ze sobą sterylne igły, probówki, opaski uciskowe, środki dezynfekujące i inne niezbędne akcesoria.

Przygotowanie miejsca:

Należy przygotować wygodne miejsce, gdzie można przeprowadzić pobranie krwi, np. stół lub krzesło w dobrze oświetlonym i czystym pomieszczeniu.

Pobranie krwi:

Personel medyczny pobierze krew do zamówionych badań.

Oznakowanie i przechowywanie próbek:

Pobraną próbkę krwi personel oznacza unikalnym kodem kreskowym. Próbki są następnie transportowane do laboratorium w odpowiednich warunkach.

Zalety pobierania krwi w domu

Wygoda:

Pacjent nie musi wychodzić z domu, co jest szczególnie korzystne dla osób starszych, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych.

Oszczędność czasu:

Unika się czasu spędzonego na dojazdach i oczekiwaniu w kolejkach.

Bezpieczeństwo i komfort:

Pobranie krwi w znajomym otoczeniu może być mniej stresujące i bardziej komfortowe dla pacjenta.

Minimalizacja ryzyka infekcji:

Ogranicza się kontakt z innymi pacjentami, co zmniejsza ryzyko infekcji, zwłaszcza w czasie pandemii lub sezonu grypowego.

Koszty i dostępność

Korzystanie z usług pobrania krwi w HomeLab24.pl jest nie tylko wygodne, ale także przystępne cenowo. Nasze transparentne cenniki są dostępne na stronie internetowej, dzięki czemu nasi klienci zawsze wiedzą, czego się spodziewać. Koszt pobrania krwi w domu obejmuje zarówno samą procedurę, jak i dojazd wykwalifikowanego personelu medycznego. Dzięki współpracy z licznymi laboratoriami, możemy zaoferować konkurencyjne ceny, które pozwalają na regularne monitorowanie stanu zdrowia bez nadmiernego obciążenia finansowego. Ponadto, nasi stali klienci oraz osoby korzystające z pakietów badań mogą liczyć na atrakcyjne zniżki i promocje, które dodatkowo obniżają koszty.

Nasze usługi są dostępne na terenie wielu miast w Polsce w tym we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu czy Poznaniu. Dzięki rozbudowanej sieci specjalistów, jesteśmy w stanie szybko i sprawnie dotrzeć do naszych klientów, niezależnie od ich lokalizacji. W celu umówienia wizyty wystarczy skorzystać z naszej intuicyjnej aplikacji mobilnej lub strony internetowej. System rezerwacji jest prosty i wygodny, umożliwiając wybór dogodnego terminu oraz monitorowanie statusu zamówienia. Działamy 7 dni w tygodniu, co zapewnia naszym klientom elastyczność i komfort korzystania z usług HomeLab24.pl w najbardziej odpowiednim dla nich czasie.

Aby pośpiech związany z dotarciem do laboratorium nie wpłynął na wyniki badań, zachęcamy do skorzystania z pobrania krwi lub wymazu w domu za pomocą aplikacji Home Lab.

button (5).png

Nasze kanały dostępu socialmedia

icon-blue-facebook.svg
logo-blue-instagram.svg
logo-blue-tiktok.svg
logo-blue-linkedin.svg