Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, musiał mieć kiedyś wykonany zastrzyk. Iniekcje domięśniowe mogą być podawane w przypadku najprzeróżniejszych schorzeń: od sztywności karku bądź stanów alergicznych, poprzez zapalenie oskrzeli, aż do choroby zatorowo-zakrzepowej. Już od dziś Pacjenci nie muszą stać w kolejkach w oczekiwaniu na zastrzyk, tylko mogą szybko i bezpiecznie zrealizować usługę w domu dzięki Home Lab. Co należy wiedzieć przed poddaniem się zastrzykowi? Zapraszamy do artykułu!
Przygotowanie do zastrzyku i jego przebieg:
Jak napisano w aplikacji Home Lab: Zastrzyk domięśniowy, inaczej iniekcja domięśniowa, polega na wprowadzeniu igły do mięśnia i podaniu w ten sposób płynnego roztworu, najczęściej leku. Sposób wykonywania zastrzyku zależy od tego, jakiego rodzaju lek podaje się w zastrzyku. Zastrzyki domięśniowe to często wybierany sposób podania leku, ponieważ w ten sposób omija się krążenie wątrobowe i przyspiesza się wchłanianie leku. Najczęściej zastrzyk domięśniowy wykonuje się w pośladek.
Dlaczego to właśnie pośladek najczęściej wybiera się jako miejsce wprowadzenia substancji? Ponieważ mięsień pośladkowy jest największy ze wszystkich mięśni w naszym ciele (waży około 1 kg). Jego poziom ukrwienia zapewnia optymalną dystrybucję i absorpcję podawanego leku.
Aby zamówić iniekcję domięśniową do domu, należy:
-
Nabyć od lekarza receptę lub zlecenie na dany lek z opisanym sposobem podania oraz dawka (dokument musi być przedstawiony personelowi medycznemu przez Pacjenta przed wykonaniem zastrzyku).
-
Zakupić przepisany lek.
-
Pobrać aplikację Home Lab lub założyć konto na naszej stronie internetowej. Po założeniu Konta Pacjenta, trzeba wpisać swoje dane osobowe oraz adres pobrania. W wyszukiwarce należy wyszukać hasło zastrzyk domięśniowy, wybrać preferowaną datę i godzinę zabiegu, a na końcu opłacić zlecenie. Średni koszt iniekcji wynosi 50 zł. Później pozostaje jedynie poczekać na personel medyczny w umówionym terminie.
Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!
U kogo nie powinno się przeprowadzać zastrzyku?
Iniekcja domięśniowa posiada szereg zalet. Dzięki temu, że lek omija wątrobę, przewód pokarmowy Pacjenta jest odciążony i chroniony. Poza tym, bezpośredni dostęp leku do krwioobiegu przyspiesza jego efektywność. Niestety, nie wszyscy powinni mieć przeprowadzany zastrzyk. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:
-
Zaburzenia krzepliwości krwi - kiedy igła penetruje tkankę mięśniową, istnieje ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do krwawienia. U osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi ryzyko wystąpienia krwotoku jest zwiększone, a wstrzyknięcia domięśniowe mogą je nasilić. Dlatego ogólnie zaleca się, aby osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi unikały zastrzyków domięśniowych lub wykonywały je wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza, aby zminimalizować ryzyko powikłań krwotocznych.
-
Hemofilia – tak jak w przypadku osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, zastrzyk może uszkodzić naczynia krwionośne w mięśniach, prowadząc do krwotoku trudnego do opanowania.
-
Dializa nerek – osoby dializowane zazwyczaj mają upośledzone czynności nerek, co może wpływać na ich zdolność do prawidłowego metabolizowania i wydalania leków. Ponadto, u osób poddawanych dializie mogą wystąpić zmiany w składzie krwi i czynnikach krzepnięcia, co może zwiększać ryzyko powikłań krwotocznych podczas wstrzyknięć domięśniowych.
-
Obrzęk i stany zapalne w miejscu planowanej iniekcji – wykonanie zastrzyku w takim miejscu może skutkować: zwiększeniem bólu, zmniejszonym wchłanianiem leku, ryzykiem poważniejszej infekcji, zwiększonym krwawieniem czy finalnymi trudnościami w zlokalizowaniu miejsca iniekcji.
-
Wstrząs anafilaktyczny i centralizacja krążenia – jedynym przypadkiem, kiedy podanie zastrzyku Pacjentowi przechodzącemu wstrząs anafilaktyczny jest dopuszczalne, to konieczność wstrzyknięcia adrenaliny.
Możliwe powikłania:
W większości przypadków zastrzyk domięśniowy jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem. W nielicznych przypadkach występują jednak powikłania, takie jak:
-
Ból w miejscu wkłucia oraz niewielki krwiak (jest to najczęściej występujący skutek iniekcji, który ustępuje samoistnie po kilku dniach).
-
Uszkodzenie nerwu kulszowego (skutkujący tymczasowymi zaburzeniami czucia).
-
Jałowa martwica kości (rzadko występujące powikłanie u Pacjentów przyjmujących zastrzyki ze sterydami).
-
W pojedynczych przypadkach zdarzają się też reakcje alergiczne.
Przed przystąpieniem do iniekcji domięśniowej, przeczytaj rubrykę Przygotowanie do badania, którą znajdziesz pod opisem usługi w aplikacji Home Lab!
W Home Lab możesz zamówić też inne domowe usługi pielęgniarskie, takie jak: