Zastrzyk domięśniowy w domu – nowa usługa Home Lab

Blog zastrzyk.png
Ilona Gullu.jpg

Ilona Güllü

Poliglotka, marketerka, podróżniczka. Mieszkała przez dwa lata w Turcji. Ilona była podwykonawczynią Google. Pracowała też w przeszłości jako tłumacz medyczny. Jej teksty na blogu obejmują głównie tematykę lifestyle'ową.

Data publikacji

4/25/2024

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, musiał mieć kiedyś wykonany zastrzyk. Iniekcje domięśniowe mogą być podawane w przypadku najprzeróżniejszych schorzeń: od sztywności karku bądź stanów alergicznych, poprzez zapalenie oskrzeli, aż do choroby zatorowo-zakrzepowej. Już od dziś Pacjenci nie muszą stać w kolejkach w oczekiwaniu na zastrzyk, tylko mogą szybko i bezpiecznie zrealizować usługę w domu dzięki Home Lab. Co należy wiedzieć przed poddaniem się zastrzykowi? Zapraszamy do artykułu!

Usługi pielęgniarskie - zastrzyk.png

Przygotowanie do zastrzyku i jego przebieg:

Jak napisano w aplikacji Home Lab: Zastrzyk domięśniowy, inaczej iniekcja domięśniowa, polega na wprowadzeniu igły do mięśnia i podaniu w ten sposób płynnego roztworu, najczęściej leku. Sposób wykonywania zastrzyku zależy od tego, jakiego rodzaju lek podaje się w zastrzyku. Zastrzyki domięśniowe to często wybierany sposób podania leku, ponieważ w ten sposób omija się krążenie wątrobowe i przyspiesza się wchłanianie leku. Najczęściej zastrzyk domięśniowy wykonuje się w pośladek.

Dlaczego to właśnie pośladek najczęściej wybiera się jako miejsce wprowadzenia substancji? Ponieważ mięsień pośladkowy jest największy ze wszystkich mięśni w naszym ciele (waży około 1 kg). Jego poziom ukrwienia zapewnia optymalną dystrybucję i absorpcję podawanego leku.

Mięsień pośladkowy.jpg

Aby zamówić iniekcję domięśniową do domu, należy:

 1. Nabyć od lekarza receptę lub zlecenie na dany lek z opisanym sposobem podania oraz dawka (dokument musi być przedstawiony personelowi medycznemu przez Pacjenta przed wykonaniem zastrzyku).

 2. Zakupić przepisany lek.

 3. Pobrać aplikację Home Lab lub założyć konto na naszej stronie internetowej. Po założeniu Konta Pacjenta, trzeba wpisać swoje dane osobowe oraz adres pobrania. W wyszukiwarce należy wyszukać hasło zastrzyk domięśniowy, wybrać preferowaną datę i godzinę zabiegu, a na końcu opłacić zlecenie. Średni koszt iniekcji wynosi 50 zł. Później pozostaje jedynie poczekać na personel medyczny w umówionym terminie.

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

U kogo nie powinno się przeprowadzać zastrzyku?

Iniekcja domięśniowa posiada szereg zalet. Dzięki temu, że lek omija wątrobę, przewód pokarmowy Pacjenta jest odciążony i chroniony. Poza tym, bezpośredni dostęp leku do krwioobiegu przyspiesza jego efektywność. Niestety, nie wszyscy powinni mieć przeprowadzany zastrzyk. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

 1. Zaburzenia krzepliwości krwi - kiedy igła penetruje tkankę mięśniową, istnieje ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do krwawienia. U osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi ryzyko wystąpienia krwotoku jest zwiększone, a wstrzyknięcia domięśniowe mogą je nasilić. Dlatego ogólnie zaleca się, aby osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi unikały zastrzyków domięśniowych lub wykonywały je wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza, aby zminimalizować ryzyko powikłań krwotocznych.

 2. Hemofilia – tak jak w przypadku osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, zastrzyk może uszkodzić naczynia krwionośne w mięśniach, prowadząc do krwotoku trudnego do opanowania.

Hemofilia.png

 1. Dializa nerek – osoby dializowane zazwyczaj mają upośledzone czynności nerek, co może wpływać na ich zdolność do prawidłowego metabolizowania i wydalania leków. Ponadto, u osób poddawanych dializie mogą wystąpić zmiany w składzie krwi i czynnikach krzepnięcia, co może zwiększać ryzyko powikłań krwotocznych podczas wstrzyknięć domięśniowych.

 2. Obrzęk i stany zapalne w miejscu planowanej iniekcji – wykonanie zastrzyku w takim miejscu może skutkować: zwiększeniem bólu, zmniejszonym wchłanianiem leku, ryzykiem poważniejszej infekcji, zwiększonym krwawieniem czy finalnymi trudnościami w zlokalizowaniu miejsca iniekcji.

 3. Wstrząs anafilaktyczny i centralizacja krążenia – jedynym przypadkiem, kiedy podanie zastrzyku Pacjentowi przechodzącemu wstrząs anafilaktyczny jest dopuszczalne, to konieczność wstrzyknięcia adrenaliny.

Możliwe powikłania:

W większości przypadków zastrzyk domięśniowy jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem. W nielicznych przypadkach występują jednak powikłania, takie jak:

 • Ból w miejscu wkłucia oraz niewielki krwiak (jest to najczęściej występujący skutek iniekcji, który ustępuje samoistnie po kilku dniach).

 • Uszkodzenie nerwu kulszowego (skutkujący tymczasowymi zaburzeniami czucia).

 • Jałowa martwica kości (rzadko występujące powikłanie u Pacjentów przyjmujących zastrzyki ze sterydami).

 • W pojedynczych przypadkach zdarzają się też reakcje alergiczne.


Przed przystąpieniem do iniekcji domięśniowej, przeczytaj rubrykę Przygotowanie do badania, którą znajdziesz pod opisem usługi w aplikacji Home Lab!


W Home Lab możesz zamówić też inne domowe usługi pielęgniarskie, takie jak:

button (5).png