Zdjęcie szwów w domu – nowa usługa Home Lab

Blog - szwy.png
Ilona Gullu.jpg

Ilona Güllü

Poliglotka, marketerka, podróżniczka. Mieszkała przez dwa lata w Turcji. Ilona była podwykonawczynią Google. Pracowała też w przeszłości jako tłumacz medyczny. Jej teksty na blogu obejmują głównie tematykę lifestyle'ową.

Data publikacji

5/16/2024

Jeżeli kiedykolwiek doznaliście urazu lub przechodziliście operację, prawdopodobnie mieliście też założone szwy. Niektóre nici wchłaniają się samoistnie, inne muszą zostać zdjęte przez specjalistę. W Home Lab macie możliwość usunięcia nierozpuszczalnych szwów w domu dzięki współpracującemu z nami personelowi medycznemu. Zasięgnijcie najważniejszych informacji w naszym artykule!

Zdjęcie szwów.png

Czym się różnią szwy rozpuszczalne od nierozpuszczalnych?

Szwy chirurgiczne są kluczowym elementem w procesie gojenia ran po operacjach i innych zabiegach medycznych. Różnica między nićmi rozpuszczalnymi a nierozpuszczalnymi polega głównie na tym, z jakich materiałów są wykonane.

Szwy rozpuszczalne - to rodzaj nici chirurgicznych wykonanych z materiałów, które ulegają stopniowemu rozpuszczeniu lub resorpcji w ciele pacjenta, eliminując konieczność ich ręcznego usunięcia po zagojeniu rany. Szwy tego typu są używane najczęściej w przypadku drobnych zabiegów, po których czas gojenia się ran jest krótki i nie jest wymagane ich dłuższe podtrzymywanie, na przykład: po porodzie, chirurgicznym usunięciu zęba, zabiegach medycyny estetycznej, po operacji delikatnych tkanek i większości zabiegów dokonywanych na dzieciach.

Szwy nierozpuszczalne – to rodzaj szwów chirurgicznych wykonanych z materiałów, które nie ulegają rozpuszczeniu w ciele pacjenta i wymagają ręcznego usunięcia po zagojeniu rany. Tego rodzaju nici zakładane są w przypadku większych ran, których przewidywany okres zagojenia przekracza czas rozpuszczenia się szwów wchłanialnych. Napiszę o nich w oddzielnym paragrafie.

Zarówno szwy wchłanialne, jak i niewchłanialne mogą być wykonane ze składników syntetycznych lub pochodzenia naturalnego. Z poniższej tabelki możesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach szwów chirurgicznych.

RODZAJE SZWÓW CHIRURGICZNYCH.png

Wybór konkretnego materiału do szwów nierozpuszczalnych zależy od rodzaju operacji, lokalizacji rany, potrzeb pacjenta oraz preferencji chirurga. Ważne jest, aby lekarz odpowiednio dobrał materiał, aby zapewnić trwałe i skuteczne zszycie tkanek oraz minimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych.

W przeszłości do zamykania ran używano szwów bawełnianych, jednakże obecnie nie są one stosowane z powodu mniejszej wytrzymałości, tendencji do absorbowania wody, a także częstych reakcji alergicznych u Pacjentów. Z podobnych przyczyn nie zaleca się nakładania szwów niewchłanialnych pochodzenia naturalnego u poszkodowanego.

Kiedy zakładane są szwy niewchłanialne?

Choć szwy wchłanialne cieszą się wysoką popularnością, czasami nieuniknione jest założenie nici niewchłanialnych, które muszą zostać zdjęte przez chirurga po zakończeniu procesu gojenia się rany. Do takich okoliczności należą, m.in.:

Zabiegi ortopedyczne: Tego typu zabiegi wymagają trwałego i silnego zszycia tkanek, aby umożliwić prawidłowe gojenie. Pacjent po udanej procedurze zwykle rozpoczyna rehabilitację, co naraża szew na rozciąganie i obciążenie. Może to w konsekwencji doprowadzić do pęknięcia nici. Szwy niewchłanialne zapewniają większą trwałość i elastyczność. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku łączenia różnych warstw tkanek. Sam proces usuwania nici odbywa się w sposób kontrolowany.

Zabieg ortopedyczny.png

Długi okres rekonwalescencji: W przypadku rozległych ran pourazowych bądź pooperacyjnych (w tym po cesarskim cięciu) założenie szwu rozpuszczalnego niesie za sobą ryzyko wchłonięcia się przed całkowitym zagojeniem (zwykle okres wchłaniania wynosi ok. 60-90 dni). Naraża to ranę nie tylko na ponowne otwarcie, opóźnienie procesu gojenia i przerost blizny, ale też na infekcję, ponieważ bakterie mają ułatwiony dostęp do tkanek.

Operacje rekonstrukcyjne: W tym przypadku nici nierozpuszczalne są używane nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale też w celu uzyskania pożądanego kształtu i struktury. Co ciekawe, w niektórych tego typu sytuacjach, szwy są umieszczane w ciele pacjenta na stałe.

Operacja plastyczna.png

Rana zakażona lub podatna na zanieczyszczenia: W przypadku zakażenia rany do głównych zadań chirurga należy usunięcie zainfekowanych tkanek, a potem założenie tzw. szwu wtórnego. Zwykle wykorzystywane są nici nierozpuszczalne, które zapewniają większą szczelność, dzięki czemu ryzyko powtórnego zakażenia jest minimalizowane.

Jak przebiega zabieg usunięcia szwów w Home Lab?

Aby pomyślnie przeprowadzić zabieg usunięcia szwów w domu, Pacjent powinien zastosować się do poniższych wskazówek:

 1. Przed zamówieniem usługi w Home Lab należy upewnić się, czy stan rany zaopatrzonej szwami nie wymaga interwencji medycznej i pomocy lekarza.

 2. Pobrać aplikację Home Lab lub założyć konto na naszej stronie internetowej. Po założeniu Konta Pacjenta, wprowadź swoje dane osobowe oraz adres pobrania. W wyszukiwarce należy wyszukać hasło zdjęcie szwów, wybrać preferowaną datę i godzinę zabiegu, a na końcu opłacić zlecenie. Koszt usługi wynosi od 20 do 50 zł, w zależności od lokalizacji.

 3. Po zaakceptowaniu zamówienia przez personel medyczny, należy poczekać na niego w wybranym miejscu i czasie.

Jak można wyczytać w aplikacji Home Lab, procedura polega na uniesieniu szczypcami szwu, a następnie przecięcia nici przy pomocy skalpela lub nożyczek chirurgicznych. Po wykonaniu procedury, personel medyczny nakleja plaster z opatrunkiem w celu zabezpieczenia świeżej blizny.

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

Co trzeba wiedzieć na temat założonych szwów?

Szwy powinny zostać usunięte zgodnie z zaleceniem lekarza. Im większa rozległość lub głębokość rany i im większe narażenie na wystąpienie napięcia, tym dłużej nici chirurgiczne powinny pozostać. Poniżej przedstawiam średni czas usunięcia szwów, w zależności od części ciała:

Twarz → 5-7 dni

Okolica Szyi → 7 dni

Głowa → 10 dni

Tułów i kończyny górne → 10-14 dni

Kończyny dolne → 14-21 dni

Rozległe szwy pourazowe narażone na napięcia zwykle są trzymane jeszcze dłużej.

Kluczowe znaczenie ma pielęgnacja rany po zabiegu usunięcia szwu:

 • Higiena: Należy przede wszystkim pamiętać o bezwzględnym unikaniu dotykania opatrywanego miejsca za pomocą nieumytych rąk. Używaj mydła i wody do czyszczenia dłoni.

 • Zachowanie suchości: Unikaj moczenia rany wodą, w tym kąpieli w wannie, zajęć na basenie czy korzystania z sauny, aby uniknąć ryzyka zakażenia.

 • Nie dotykaj rany, jeśli nie jest to konieczne: Staraj się unikać drapania, pocierania czy ściągania strupów. Może to prowadzić do infekcji lub opóźnić proces gojenia.

 • Obserwacja rany: Jeśli zauważysz takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, bóle czy wyciek ropy, skonsultuj się z lekarzem.

Pielęgnacja szwów.png

Niebagatelne znaczenie może też mieć zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały, umiarkowana aktywność fizyczna czy unikanie używek, mogą pomóc w procesie gojenia się rany.

Możliwe powikłania:

Urazy oraz związane z nimi założenie szwów niosą za sobą potencjalne ryzyko powikłań, do których należą:

 • Rozejście się rany lub przerost blizny w przypadku zbyt szybkiego usunięcia szwów.

 • Infekcja rany, jeśli była ona narażona na zanieczyszczenie lub wilgoć.

 • Reakcja alergiczna w przypadku uczulenia na materiał używany do szycia.

 • W rzadkich przypadkach może wystąpić niewielkie krwawienie.

Przed przystąpieniem do procedury zdjęcia szwów, przeczytaj rubryki Opis Badania oraz Przygotowanie do badania, które znajdziesz pod hasłem zdjęcie szwów w aplikacji Home Lab!


W Home Lab możesz zamówić też inne domowe usługi pielęgniarskie, takie jak:

button (5).png