Dlaczego nawodnienie jest ważne?

Ilona Gullu.jpg

Ilona Güllü

Poliglotka, marketerka, podróżniczka. Mieszkała przez dwa lata w Turcji. Ilona była podwykonawczynią Google. Pracowała też w przeszłości jako tłumacz medyczny. Jej teksty na blogu obejmują głównie tematykę lifestyle'ową.

Data publikacji

7/31/2024

W tym roku lato nas zdecydowanie rozpieszcza. Przez większość dni towarzyszy nam słońce, a temperatury zdecydowanie sprzyjają opalaniu i kąpielom w morzu. Aby jednak cieszyć się wakacjami w pełni, musimy pamiętać o nawodnieniu. Dlaczego jest ono takie ważne? Co, jeśli nasz organizm będzie odwodniony? I jak sprawdzić nawodnienie organizmu? Zapraszamy do artykułu!

Jak w tytule – dlaczego nawodnienie jest tak ważne?

Jak powszechnie wiadomo, człowiek składa się średnio w 70% z wody. Ciało niemowlęcia składa się w 78% z wody. U osoby dorosłej woda stanowi 65% jej ciała. Natomiast u osoby starszej już tylko 45%. Warto się nawadniać z kilku istotnych przyczyn:

Regulacja temperatury ciała: Podczas wysiłku fizycznego lub upałów pocimy się. Ma to na celu schłodzenie organizmu. Aby jednak to umożliwić, musimy uzupełniać płyny. W przeciwnym razie może dość do odwodnienia bądź udaru.

Sportowiec się nawadnia.png

Usuwanie toksyn z organizmu: Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerek, które filtrują i usuwają toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii z organizmu. Zapobiega to gromadzeniu się szkodliwych substancji.

Utrzymanie zdrowej skóry: Woda nie tylko pomaga skórze utrzymać elastyczność i nawilżenie. Wspomaga również procesy oczyszczania jej z toksyn. Dlatego, jeśli chcesz zachować piękną i młodą cerę na długie lata – przede wszystkim pij wodę.

Co na zdrową cerę.png

Wsparcie metabolizmu: Woda jest niezbędna do produkcji soków trawiennych i enzymów, które pomagają rozkładać jedzenie na składniki odżywcze. Uzupełnianie płynów jest ważne dla procesu wydalania, którego zadaniem jest usuwanie niepotrzebnych składników oraz toksyn z organizmu. Ponadto, odpowiednie nawodnienie może wspierać spalanie kalorii.

Wspomaganie układu krążenia: Krew składa się w dużej części z wody, co pozwala jej transportować tlen i składniki odżywcze do komórek. Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego krążenia, ponieważ pomaga utrzymać właściwą objętość krwi.

Ochrona tkanek i narządów: Woda pełni funkcję ochronną dla tkanek, stawów i narządów, zapewniając odpowiednie nawilżenie i elastyczność. Dajmy tutaj za przykład maź stawową (gęsta substancja znajdująca się w stawach, która ma za zadanie smarowanie stawów i ich amortyzację).

Co się dzieje z odwodnionym organizmem?

Jak mówi dietetyk Joanna Lewandowska-Bieniek w programie „Dieta Cud”, najbardziej narażeni na odwodnienie są dzieci i seniorzy. Seniorzy – dlatego, że, niestety, zapominają się nawadniać. Albo też specjalnie piją mniej, żeby nie musieć chodzić do łazienki, bo, na przykład, mają problemy z nietrzymaniem moczu. Natomiast dzieci jeszcze do końca nie mają wykształconego ośrodka pragnienia i nie zawsze wiedzą, że chce im się pić i że powinny się napić.

Jeżeli choć w niewielkim stopniu odwodnimy organizm, nasze ciało natychmiast wyśle nam sygnały, do których należą:

Pragnienie – jest to pierwszy, z pozoru niegroźny, objaw lekkiego odwodnienia organizmu. Już samo poczucie suchości w gardle jest sygnałem, że nasz organizm nie jest wystarczająco nawodniony i należy jak najszybciej dostarczyć mu płyny.

Ciemniejszy mocz – najprościej sprawdzić stan naszego nawodnienia właśnie przez kolor wydalonego moczu. Jasna, słomkowa barwa świadczy o dostatecznym nawodnieniu naszego organizmu. Im ciemniejszy jest kolor moczu, tym bardziej jesteśmy odwodnieni.

Prawidłowy kolor moczu.png

Bóle głowy, senność – przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmniejszenie objętości krwi, a co za tym idzie, ciśnienia tętniczego. Zmniejszony przepływ krwi do mózgu sprawia, że nasz narząd reaguje dolegliwościami bólowymi. Dlatego, zanim weźmiesz środek przeciwbólowy, wypij szklankę wody i odczekaj pół godziny. Prawdopodobnie Twoje objawy wynikają z niedostatecznego nawodnienia.

Zapalenie układu moczowego – jeżeli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości płynów, nasz układ moczowy nie jest w stanie wydalić wszystkich toksyn. To prowadzi do infekcji układu moczowego.

Skutki długotrwałego odwodnienia znacznie pogarszają komfort życia, a nawet mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. Należą do nich, m.in. osłabienie, migreny, nawracające infekcje układu moczowego czy zaparcia. W skrajnych przypadkach może dojść do udaru bądź nowotworu układu moczowego lub jelita grubego.

Czy istnieją badania na nawodnienie?

Odpowiedź brzmi tak. Czasami ciężko jest jednocześnie określić stan nawodnienia naszego organizmu. Dlatego Home Lab przygotował specjalny pakiet badań NAWODNIENIE z pobraniem krwi w domu. W skład pakietu wchodzą:

  • Morfologia krwi – w przypadku odwodnienia zmniejsza się objętość osocza krwi, natomiast wzrastają takie parametry, jak hematokryt, hemoglobina, erytrocyty czy poziom białek osocza.

  • Badanie ogólne moczu – oprócz barwy moczu, bada się także ciężar właściwy moczu, jego osmolalność czy potencjalną obecność substancji chemicznych.

  • Elektrolity - badanie poziomu elektrolitów w surowicy krwi jest kluczowym narzędziem w ocenie stanu nawodnienia organizmu, ponieważ elektrolity odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi płynów, funkcji nerwowych i mięśniowych oraz równowagi kwasowo-zasadowej.

  • Białko całkowite - chociaż to badanie nie jest bezpośrednim wskaźnikiem nawodnienia, zmiany w poziomie białka całkowitego mogą pośrednio odzwierciedlać stan nawodnienia organizmu. Gdy dochodzi do odwodnienia, objętość osocza zmniejsza się, co może prowadzić do względnego wzrostu stężenia białek we krwi.

Aby zamówić badania z pobraniem krwi w domu, należy pobrać aplikację Home Lab lub założyć Konto Pacjenta na stronie www.homelab24.pl, wprowadzić adres pobrania, wybrać badania lub pakiet, wskazać datę i godzinę, a na końcu opłacić zlecenie. Przedtem jednak sprawdź w zakładce „Lokalizacje”, czy Home Lab świadczy już usługi w Twoim mieście.

Pakiet badań NAWODNIENIE.png

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

Czy można nawodnić się „na zaś”?

Dość często mamy do czynienia z sytuacją, że w wyniku zmęczenia lub wysokich temperatur „łapie” nas pragnienie. Bierzemy litrową butelkę wody lub innego napoju i wypijamy ją „na raz”. Czy jest to dobra tendencja? Joanna Lewandowska-Bieniek w podcaście kanału PetroNews odpowiada: To jest niestety błąd, ponieważ organizm nadmiar wydali. On nie przyswoi go, bo nie będzie miał, gdzie. Powinniśmy przyjmować 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. To wychodzi mniej-więcej 1,5 - 2 l wody, ale na cały dzień. Czyli najlepiej wstać rano, wypić szklankę wody (może być, np. z cytryną, żeby pobudzić układ pokarmowy). Możemy też, na przykład, pół godziny przed posiłkiem wypić szklankę wody. Godzinę po posiłku szklankę wody. I rozłożyć to sobie na cały dzień.

Innym dobrym pomysłem wspomnianym przez naszą Dietetyczkę jest wypijanie łyku wody za każdym razem, kiedy spojrzymy w zegarek w oczekiwaniu na koniec pracy.

Aby litrowa butelka wody na biurku nas nie przeraziła, warto zastosować jeden z kilku małych tricków. Można zakupić mniejsze buteleczki (jest to sprawdzona metoda dla dzieci bądź osób starszych) lub kupić bidon „z podziałką”. Pamiętaj, że nie można przetrzymywać wody w już otwartej plastikowej butelce dłużej, niż jeden dzień, ponieważ mogą zacząć w niej rozwijać się bakterie.

Jeśli nie woda, to co?

Czysta woda (przegotowana lub mineralna niskosodowa) jest najlepszym sposobem na nawodnienie. Wiemy jednak, że nie każdy lubi ją pić. Co należy wtedy zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka równie zdrowych alternatyw.

Woda z cytryną (lub innymi owocami): Warto dodać do wody plasterki cytryny lub inne owoce, np. pomarańczę, owoce leśne lub… ogórka. Taki sposób doda nam nie tylko smaku, ale też i witamin. Dla efektu orzeźwiającego można dorzucić parę listków mięty bądź bazylii.

Woda z syropem z ziół: Przygotowujemy 40 gałązek ziół ogródkowych lub doniczkowych (np. melisa, mięta) zalewamy litrem wody. Dodajemy 500 g cukru trzcinowego (lub zdrowszego zamiennika typu erytryrol), zagotowujemy, a potem pod przykryciem zostawiamy na 24h. Po upływie doby zagotowujemy miksturę ponownie. Kiedy roztwór wystygnie, wyciągamy z niego zioła, natomiast całą resztę odcedzamy przez gazę do drugiego garnka. Pozostałości znów zagotowujemy, po czym przelewamy je do wyparzonych słoiczków lub butelek. Łyżkę takiego syropu wlewamy do szklanki zimnej lub ciepłej wody. Możemy dodać do niej soku z cytryny i wypić takie bezalkoholowe mojito. Przepis dostępny w programie „Dieta Cud”.

Mojito z syropem ziołowym.png

Zupy: Zupy na bazie warzyw lub zupy-krem, dostarczają znacznej ilości płynów i są również bogate w elektrolity oraz składniki odżywcze.

Zupy na nawodnienie.png

Koktajle i smoothie: Mieszanie owoców i warzyw z jogurtem, mlekiem roślinnym lub wodą to świetny sposób na nawodnienie. Dostarczamy sobie tym jednocześnie błonnika, witamin i minerałów.

Herbaty ziołowe: Główną zaletą takich herbat jest to, że można je pić zarówno na ciepło, jak i schłodzone. To wspaniała alternatywa dla czystej wody. Mięta, rumianek, hibiskus czy rooibos są świetnym źródłem płynów i często mają przyjemny, delikatny smak.

Woda z elektrolitami: Pastylki z elektrolitami (typu „plush”) są dostępne głównie w aptekach i polecane są zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, sprzątaniu lub podczas grypy jelitowej. Wrzucenie takiej tabletki do wody dostarczy nam potrzebnej liczby elektrolitów, a także dostarczy przyjemności naszym kubkom smakowym. Dostępne są również wersje dla dzieci.

Woda mineralna gazowana: Jeżeli nie cierpisz na żadne dolegliwości gastryczne, jak najbardziej możesz pić bezsmakową wodę gazowaną. Jest ona wzbogacona o minerały takie jak wapń, magnez, potas czy siarczany. Obecność dwutlenku węgla jest odpowiedzialna za występowanie tych charakterystycznych „bąbelków”. One nie tylko wzmagają orzeźwienie, ale też wspomagają trawienie.

Woda kokosowa: Naturalna woda kokosowa jest niskokaloryczna, bogata w elektrolity (takie jak potas) i stanowi doskonałą alternatywę dla napojów izotonicznych, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym.

Woda kokosowa.png

Domowy izotonik: Izotoniki są to napoje polecane przede wszystkim osobom uprawiającym sport. W stanie spoczynku nasz organizm traci ok 1400 ml wody, natomiast podczas ćwiczeń tracimy jej zdecydowanie więcej. Jeżeli nasz wysiłek trwa więcej niż godzinę, warto wtedy napić się izotoniku, aby uzupełnić elektrolity. Niestety, sklepowe napoje izotoniczne często są barwione sztucznymi barwnikami i równie „sztucznie smakują”, dlatego warto rozważyć robienie izotonika samemu. W programie „Dieta Cud” podano prosty, szybki i tani przepis na taki napój.

DOMOWY IZOTONIK - przepis.png

Jeżeli jednak nie masz czasu na domowe robienie napojów, pamiętaj, aby skład takiego sklepowego izotoniku był jak najkrótszy, a w jednej butelce było ok. 8g cukru. Taka ilość powinna wystarczająco zwiększyć wydajność podczas wysiłku fizycznego.

Jakich napojów unikać?

Czy płyny mogą odwadniać? Wychodzi na to, że tak. Zobacz, jakich napojów paradoksalnie unikać.

Te napoje mogą odwodnić.png

Wody smakowe: Wody smakowe są atrakcyjne zwłaszcza wśród dzieci. Do ich kupna zachęcają dodatkowo bajkowe postacie obecne na butelkach. Co na ich temat myśli Joanna Lewandowska-Bieniek? Niestety, według badań naukowych, powodują otyłość. Wody smakowe mają piękne kolorowe butelki i rodzice, dając je dzieciom, nie zastanawiają się, jaki jest skład, ponieważ hasła na etykietach mówią: „naturalne składniki”, „bez dodatku cukru”. Natomiast cukier często jest zastępowany słodzikami typu acesulfam K, sacharyna czy aspartam. Niestety, według większości badań naukowych, te słodziki mogą powodować choroby nowotworowe, problemy neurologiczne, nadpobudliwość u dzieci. A, na przykład, taka „woda” może zawierać aż 12 łyżeczek cukru, co jest niestety przyczyną otyłości. Zwracajmy uwagę na skład tej wody, czy nie zawiera właśnie sztucznych barwników, sztucznych słodzików, tak, żeby miała jak najkrótszy skład. – mówi. Warto dodać, że z podobnych przyczyn odradzane jest też picie napojów gazowanych.

Alkohol: Choć takie piwo może „gardłowo” gasić pragnienie przez jego gorzki smak, napoje alkoholowe mają wręcz właściwości odwadniające. Dzieje się to dlatego, że zachodzi zwiększona diureza, czyli wzmożone oddawanie moczu. Prowadzi to do utraty płynów. Dlatego po nadmiernym spożyciu alkoholu występuje poranny kac, a przed wyjściem na zakrapianą imprezą zaleca się spożywanie wody, nawet z dodatkiem cytryny. O innych konsekwencjach regularnego spożywania alkoholu można przeczytać w artykule „Czym jest „Suchy Styczeń”?”.

Kawa i czarna herbata (jeśli pijesz ją rzadko): Napoje z zawartością kofeiny mają właściwości diuretyczne, jeżeli są pite rzadko (np. raz w miesiącu). Z podobnych samych powodów nie jest też zalecane picie „energetyków” podczas wysiłku fizycznego. Natomiast, jeśli kawa czy herbata jest pita codziennie, to organizm się do niej przyzwyczaja i efekt moczopędny będzie już coraz mniejszy.

Energetyki: Napoje energetyczne to nie tylko silny diuretyk, który, w połączeniu z aktywnością fizyczną, może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Oprócz tego, wiele znanych marek wprowadza do takich napojów duże ilości cukru oraz substancji chemicznych, które mogą prowadzić do otyłości bądź problemów kardiologicznych.


Wiemy już, dlatego nawodnienie jest dla nas ważne, jak można sprawdzić poziom hydracji naszego organizmu, a także jakie napoje spożywać i jakich unikać. Przypominamy, że do końca sierpnia w Home Lab możesz nabyć zniżkę 15%* na pakiet badań NAWODNIENIE z pobraniem w domu. Wpisz do koszyka kod WODA15.

Promka Mikołaj.png

button (5).png

*Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Źródła, z którymi warto się zapoznać:

Dieta Cud, „Nawodnienie Organizmu”: https://tvmazowsze.pl/programy-tvm/dieta-cud-nawodnienie-organizmu/

PetroNews, „Dlaczego nawodnienie jest ważne?”: https://petronews.pl/pl/659_wideo/6401_home-lab-dlaczego-nawodnienie-jest-wazne.html

Nasze kanały dostępu socialmedia

icon-blue-facebook.svg
logo-blue-instagram.svg
logo-blue-tiktok.svg
logo-blue-linkedin.svg