Radiologia
dr n. med. Piotr Chomik
Data publikacji
11/30/2022
dr n. med. Piotr Chomik
Data publikacji
11/30/2022
Radiologia jest działem medycyny, znanym również jako diagnostyka obrazowa, która obejmuje radiologię diagnostyczną i interwencyjną. Jest to seria wyjątkowych testów, ponieważ pozwalają lekarzom zajrzeć do wnętrza ciała. W celu uzyskania tego widoku wykorzystuje się energię promieniowania, która umożliwia wykonanie szeregu badań obrazowych w tym prześwietlenie rentgenowskie, MRI, USG, tomografię komputerową i skan PET.
Nad wykonaniem badania czuwa technik radiolog, który pomaga w całym procesie badania, ponieważ używa i zarządza maszynami w trakcie tworzenia obrazu. Osobą, którą czuwa nad całym procesem, przygląda się wynikowi obrazowania, analizuje obrazy i wspiera ustalenie diagnozy jest radiolog. Zazwyczaj jest nim lekarz medycyny z wysoce specjalistycznym szkoleniem skoncentrowanym na interpretacji obrazowania medycznego. Podczas badania w wielu przypadkach nie zobaczysz bezpośrednio radiologa twarzą w twarz. Możesz jednak być spokojny, ponieważ Ci lekarze mają ogromną wiedzę i doświadczenie, które pomogą Tobie i Twojemu lekarzowi w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojej opieki zdrowotnej.
Radiologia wykorzystywana jest do ustalenia diagnozy w zakresie wielu schorzeń. Badania obrazowe obejmują:
W przypadku niektórych badań niezbędne jest podanie środka kontrastowego, zawierającego jod.
Przeciwwskazaniem do ich wykonania jest:
Ostateczną decyzję o wykonaniu badania z podaniem kontrastu podejmuje lekarz.
Aby poprawić percepcję obrazu podczas badania TK czy MRI, pacjentowi podaje się kontrast. Jest to substancja chemiczna, np. oparte na gadolinie, która czasowo kumuluje się w tkankach i pobudza ich zdolność do emisji fal radiowych. Przed przystąpieniem do tomografii lub rezonansu magnetycznego z kontrastem warto oznaczyć poziom kreatyniny.
Kreatynina jest organicznym związkiem chemicznym, który powstaje w organizmie człowieka w wyniku przemiany materii. Występuję we krwi i w moczu. Oznaczenie jej stężenia wykonuje się w celu sprawdzenia czynności nerek, ale również przed wykonaniem tomografii i rezonansu z użyciem kontrastu. Środki kontrastowe podane do organizmu umożliwiają uzyskanie lepszej widoczności obrazowanych struktur. Zbyt wysokie stężenie kreatyniny we krwi może sugerować nieprawidłowe funkcjonowanie oraz problem z filtrowaniem w nerkach. To z kolei wyklucza wykonanie badania z użyciem kontrastu ponieważ usunięcie jego z organizmu byłoby ciężkie czy też niemożliwe.
Od wynalezienia promieniowania rentgenowskiego minęło już 126 lat. Dzięki nim możliwe było rozwinięcie radiologii do obrazowania ludzkich struktur i stawiania szybkich i poprawnych diagnoz. W chwili obecnej rozwinięta technologia informacyjna w radiologii umożliwia bezproblemową integrację danych na poziomie pacjenta, planowania badania, rozliczania, przechowywania i przesyłania danych z obrazowania do lekarza. Mobilne aplikacje medyczne wpływają nie tylko na przepływ pracy i jej wydajność, ale także na jakość opieki nad pacjentem.
*Literatura dostępna u autora