Fasolka szparagowa – zdrowe warzywo z lat dzieciństwa

Blog - Fasolka Szparagowa.png
Ilona Gullu.jpg

Ilona Güllü

Poliglotka, marketerka, podróżniczka. Mieszkała przez dwa lata w Turcji. Ilona była podwykonawczynią Google. Pracowała też w przeszłości jako tłumacz medyczny. Jej teksty na blogu obejmują głównie tematykę lifestyle'ową.

Data publikacji

7/9/2024

Lato w pełni! Czy któreś potrawy kojarzą Ci się z wakacjami Twojego dzieciństwa? Wielu osobom, które wychowały się w latach 80 i 90, przychodzi na myśl fasolka szparagowa, jaką nasze babcie przygotowywały na patelni. Okazuje się, że ten niepozorny, słonawy przysmak posiada mnóstwo właściwości odżywczych i jak najbardziej warto powrócić latem do zwyczaju zajadania się tym strączkiem. Co dobrego może nam przynieść fasolka szparagowa? Jak najzdrowiej ją przygotować? I kto powinien unikać tego typu warzyw? Zapraszam do lektury!

Właściwości fasolki szparagowej

Jest bogata w składniki odżywcze: Fasolka szparagowa zawiera witaminy E, C i K, które są silnym przeciwutleniaczem opóźniającym proces starzenia. Do wachlarza witamin przynależy też witamina A (wspierająca układ odpornościowy i zapobiegająca chorobom oczu) B6 (odpowiadająca m.in. za funkcje poznawcze i produkcję czerwonych krwinek) czy B9 (zwana inaczej kwasem foliowym, pełniąca ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego). Ponadto, fasolka szparagowa to źródło wielu składników mineralnych, takich jak: żelazo, magnez, potas, błonnik, wapń czy mangan.

Właściwości odżywcze fasolki szparagowej.png

Źródło białka roślinnego: Rośliny strączkowe charakteryzują się wysoką zawartością białka niehemowego. Podobnie jest z fasolką szparagową, w której znajduje się 2,4g białka na 100g porcji. Składnik ten jest kluczowy dla budowy i regeneracji tkanek mięśniowych. Wzmacnia zdrowie kości poprzez wspieranie ich struktury i gęstości. Wspomaga również wzmacnianie kondycji włosów, skóry i paznokci. Białko roślinne może pomóc też w obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu LDL i ciśnienia krwi, co ma niebagatelne znaczenie w określeniu potencjalnego ryzyka na zachorowanie na choroby serca.

Wspomaga pracę serca: Skoro mowa o sercu, fasola szparagowa może zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby tego organu nie tylko poprzez zawartość wspomnianego białka. Warzywo to zawiera też potas (który kontroluje pracę mięśni, w tym serca), przeciwutleniacze (redukujące stres oksydacyjny i zmniejszające ciśnienie krwi) czy błonnik.

Fasolka szparagowa praca serca.png

Jest niskokaloryczna i posiada niski indeks glikemiczny: Fasolka szparagowa jest odpowiednim składnikiem również dla osób cierpiących na cukrzycę. Jej IG wynosi 15, co oznacza, że jej spożycie nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Czy warzywo to jest też odpowiednie dla osób przebywających na diecie? 100g gotowanej fasolki szparagowej zawiera ok. 31 kcal, co zalicza ją do potraw niskokalorycznych i śmiało może być spożywana przez osoby odchudzające się.

Wysoka zawartość błonnika: Warto, w temacie kontroli wagi, wspomnieć też o ważnym składniku, czyli błonniku, który wspomaga procesy trawienne. Reguluje poziom cukru we krwi i może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. W połączeniu z silnym przeciwutleniaczem, jakim jest witamina C, błonnik zawarty w fasolce może obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Jak? Regularne wypróżnienia pomagają w eliminacji toksyn z organizmu i skracają czas kontaktu potencjalnych czynników rakotwórczych z błoną śluzową jelit.

Ponadto: Jedzenie fasolki szparagowej latem (czyli podczas sezonowości tej rośliny) pomoże naszemu żołądkowi przygotować się do Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Jak wynika z artykułu „Święta - jak jeść, by się nie przejeść?”, warzywa strączkowe zajmują sporą część naszego stołu wigilijnego. Posiadają wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto je jeść nie tylko „od święta”. Ich jedynym minusem są jedynie efekty wzdymające. Wcześniejsze przygotowanie organizmu do diety bogatej w warzywa strączkowe pomoże uniknąć przykrych konsekwencji świątecznego przejedzenia.

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

W jaki sposób jeść fasolkę szparagową?

Samodzielne danie: Spożywanie fasolki szparagowej jako osobne danie jest popularne wśród Polaków. Umyte warzywo wraz z odciętymi końcówkami można przygotować za pomocą gotowania (również na parze), duszenia lub pieczenia. Takie metody uznawane są za najzdrowsze. Dzięki nim fasolka nie utraci właściwości odżywczych i zachowa swoją niskokaloryczność. Jeżeli nie jesteś na ścisłej diecie, a chcesz dodać do dania odrobiny smaku, możesz polać składniki odrobiną roztopionego masła przemieszanego z bułką tartą. Można dodać też odrobinkę soli. Innym dobrym pomysłem jest też podanie gorącej fasolki z parmezanem i odrobiną wyciśniętego czosnku oraz oliwy z oliwek.

Upieczona fasolka szparagowa.png

Dodatek do sałatek: Fasolka szparagowa to uniwersalny dodatek do wielu rodzajów sałatek. Najpopularniejszym sposobem jest wymieszanie jej z pomidorami, ogórkami, cebulą, oliwą z oliwek i ulubionymi przyprawami. Można też oczywiście rozważyć inne sposoby przygotowania sezonowej sałatki. Sałatka włoska polega na wymieszaniu fasolki z pomidorami (świeżymi oraz suszonymi), garścią czarnych oliwek, serem mozzarella (w kulkach lub pokrojonym), świeżą bazylią, oliwą oraz ulubionymi przyprawami. Innym polecanym przepisem jest sałatka z fasolką szparagową i tuńczykiem, z dodatkiem czerwonej cebuli, papryki, natki pietruszki, oliwy z oliwek oraz z sokiem z cytryny. Osoby, którym niestraszne dania wzdymające, chętnie przygotowują też sałatkę z fasolką, ziemniakami i jajkiem.

Sałatka z fasolką szparagową.png

Curry: Czy wiesz, że z fasolki szparagowej możesz wykonać słynne azjatyckie danie zwane curry? Na dużej patelni rozgrzej olej i smaż cebulę, następnie dodaj paprykę, pomidory i marchewkę, po czym smaż przez kilka minut. Dodaj pastę curry, sos sojowy, mleko kokosowe, przyprawy i gotuj. Dodaj ugotowaną fasolkę szparagową i wszystko dokładnie wymieszaj. Podawaj z ugotowanym ryżem, posypanym świeżymi ziołami.

Curry z fasolką szparagową.png

Składnik dań makaronowych: Główną zaletą dań makaronowych jest możliwość dodania do nich praktycznie każdego składnika. Nie inaczej jest z fasolką szparagową. Najłatwiej jest podać dowolny ugotowany makaron z bazyliowym pesto, fasolką, uprażonymi orzechami piniowymi oraz parmezanem. Innym lekkostrawnym daniem makaronowym z dodatkiem fasoli jest spaghetti z pomidorkami cherry, czosnkiem, oliwą i posiekaną świeżą bazylią. Osoby mięsożerne również mogą liczyć na ciekawe dania makaronowe z dodatkiem naszej sezonowej fasolki. Dla miłośników wołowiny: plasterki tego mięsa przysmażaj w woku przez 3 minuty, odłóż. Ugotuj makaron świderki, w drugiej połowie gotowania dodaj fasolkę szparagową. Podsmaż czosnek, dymkę i zielony pieprz, dopraw solą i pieprzem. Włóż wołowinę z sosem sojowym, dodaj bulion, gotuj minutę. Wymieszaj z makaronem i fasolką, gotuj 2 minuty. Jeżeli natomiast wolisz kurczaka, również mamy dla Ciebie ciekawy przepis: Ugotuj makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na patelni podsmaż czosnek na oliwie, dodaj kurczaka i smaż, aż będzie złocisty. Dodaj fasolkę, sok i skórkę z cytryny oraz śmietankę, gotuj do zgęstnienia sosu. Wymieszaj z makaronem, dopraw solą i pieprzem, posyp pietruszką przed podaniem.

Makaron z fasolką szparagową.png

Kto nie powinien jeść fasolki szparagowej?

Tak jak w przypadku każdego innego prozdrowotnego składnika, fasolka szparagowa również nie jest warzywem dla wszystkich. Poniżej możesz się dowiedzieć, czy należysz do grupy osób, które powinny go unikać.

Pacjenci chorujący na IBS: Osoby z zespołem jelita drażliwego mogą mieć trudności z trawieniem fasolki szparagowej ze względu na wysoką zawartość błonnika (w tym błonnika nierozpuszczalnego). Mogą więc doświadczać wzmożonych dolegliwości jelitowych, takich jak wzdęcia, bóle brzucha czy problemy z wypróżnianiem. Fasolka szparagowa zawiera również fruktozę, naturalny cukier, który u osób z IBS, zwłaszcza z nietolerancją fruktozy, może powodować objawy takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia.

Osoby z chorobami tarczycy: Fasola szparagowa zawiera goitrogeny, kwas fitowy oraz izoflawonoidy. Są to substancje, które mogą zakłócać wchłanianie jodu przez tarczycę lub mogą hamować enzymy potrzebne do syntezy hormonów tarczycy. Choć dla osób zdrowych substancje te są nieszkodliwe, u chorych mogą pogłębić problemy związane z niedoczynnością tarczycy.

Pacjenci z problemami nerkowymi: Schorzenia nerkowe są częstym przeciwwskazaniem do spożywania strączków (w tym fasoli szparagowej) przez wzgląd na wysoką zawartość potasu, błonnika oraz puryn. Osoby z zaawansowaną niewydolnością nerek, mogą mieć trudności w wydalaniu nadmiaru potasu z organizmu, co może prowadzić do hiperkaliemii, która może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Fasolka szparagowa zawiera także pewne ilości puryn, które podczas metabolizmu mogą prowadzić do produkcji kwasu moczowego. Kwas ten zaostrza dolegliwości związane, m.in. z dną moczanową.

Osoby z nadmiarem potasu we krwi: Fasolka szparagowa jest bogatym źródłem potasu, który, m.in. stymuluje krzepliwość krwi (zmniejszając obfitość krwawień miesiączkowych), reguluje jego ciśnienie, a także wzmacnia zdrowie serca oraz kości. Podobnie, jak w przypadku pacjentów ze schorzeniami nerkowymi, spożywanie produktów bogatych w potas może prowadzić do wspomnianej hiperkaliemii, która charakteryzuje się m.in.: arytmią serca, osłabieniem mięśni, a w ekstremalnych przypadkach, nawet zatrzymaniem akcji serca.

Osoby mające uczulenie na rośliny strączkowe również nie powinny spożywać fasolki szparagowej, aby uniknąć reakcji alergicznych, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia oraz życia.


Aby dowiedzieć się więcej na temat roślin strączkowych zapraszamy do obejrzenia odcinka programu „Dieta Cud” prowadzonego przez naszą dietetyk Joannę Lewandowską-Bieniek.


Nie wiesz, czy fasolka szparagowa powinna być częścią Twojej diety? Skorzystaj z naszego pakietu badań krwi DIETETYCZNY i dodaj usługę Analiza Dietetyczna Wyników Krwi* do koszyka! Pobranie krwi odbędzie się w domowym zaciszu w wybranym przez Ciebie terminie dzięki naszemu profesjonalnemu personelowi medycznemu. Sprawdź, czy Home Lab działa w Twoim mieście klikając w zakładkę „Lokalizacje”.

Analiza Dietetyczna.png

button (5).png

*Uwaga! Analiza Dietetyczna nie stanowi diagnozy lekarskiej, konsultacji medycznej i nie może zastępować leczenia lub terapii, realizowanej przez podmiot prowadzący działalność leczniczą, w szczególności nie może zastępować konsultacji lekarskiej. Jednocześnie Analiza Dietetyczna jest przypisana do ściśle określonych Badań, w związku z czym jest ona oparta i ograniczona wyłącznie do danych wynikających z tychże wyników badań.

Nasze kanały dostępu socialmedia

icon-blue-facebook.svg
logo-blue-instagram.svg
logo-blue-tiktok.svg
logo-blue-linkedin.svg