Miejsca w Turcji, które wyjdą Ci na zdrowie

Turcja.png
Ilona Gullu.jpg

Ilona Güllü

Poliglotka, marketerka, podróżniczka. Mieszkała przez dwa lata w Turcji. Ilona była podwykonawczynią Google. Pracowała też w przeszłości jako tłumacz medyczny. Jej teksty na blogu obejmują głównie tematykę lifestyle'ową.

Data publikacji

9/17/2023

Choć dzieci i młodzież powróciły do szkół, sezon na wyjazdy urlopowe wcale się nie skończył. Dla osób pracujących wrzesień wydaje się idealnym okresem na wzięcie kilku dni wolnego, ponieważ plaże nie są tak zaludnione, jak w sezonie. Jednym z kierunków urlopowych na początek kalendarzowej jesieni jest właśnie Turcja. Nic dziwnego – w południowej części kraju temperatury wahają się między 25 a 30 stopni w dzień, czyli wciąż jest ciepło i słonecznie, ale męczące upały należą już do rzadkości. Gdyby jednak nieco zmienić plany i, zamiast na riwierę, udać się do prozdrowotnych miejsc? A takich w Turcji nie brakuje!

PROWINCJA MUĞLA

Jeśli lubicie odpoczywać nad morzem, zamiast zatłoczonej i upalnej Antalyi, zdecydowanie bardziej polecam prowincję Muğla. Morze jest czystsze, klimat łagodniejszy, a wokół jest naprawdę sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Jeśli chodzi o zdrowe destynacje, polecam wybrać się do siarkowego źródła termalnego Kapıkargın (tur. Kapıkargın Kükürt Kaplıcası) przy mieście Dalaman. Choć przy wejściu możecie poczuć nieprzyjemny, jajeczny zapach, naprawdę warto się przemóc. Woda siarczkowa przynosi ulgę osobom zmagającym się z chorobą reumatyczną oraz osteoporozą. Regularne zażywanie kąpieli siarczkowych wpływa na regulację poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Jednocześnie wzrasta poziom żelaza we krwi. Kąpiele siarczkowe hamują też powstawanie żylaków. Ponadto, tego typu kuracje zalecane są pacjentom, którzy przeszli leczenie onkologiczne, ponieważ minimalizują niepożądane skutki po ekspozycji na promieniowanie jonizujące.

IMG_1554.jpg

IMG_1558.jpg

W Kapıkargın, a także w przepięknym miasteczku Dalyan macie możliwość zupełnie bezpłatnie skorzystać z naturalnych maseczek glinianych, którą samodzielnie możecie wydobyć i nałożyć na całe ciało. Tego typu maski mają zbawienny wpływ na skórę. Poprawiają krążenie krwi, oczyszczają cerę z zanieczyszczeń, rozjaśniają ją, ujędrniają, a także posiadają właściwości nawilżające.

Dalyan.jpg

Turcja (1).png

Wrzesień to czas, kiedy w prowincji Muğla zaczynają dojrzewać granaty. Podczas pobytu we wspomnianym miasteczku Dalyan, możecie natrafić na długą ścieżkę drzew granatowych. Jakie właściwości posiada granat? Jest to bogate źródło witamin A, C, E, a także witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz redukuje poziom cholesterolu. Granat spowalnia też proces starzenia się skóry, poprawia metabolizm, reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet i mężczyzn, a także działa przeciwnowotworowo. Zapobiega też problemom z prostatą. W śniadaniowniach oraz przydrożnych stoiskach macie możliwość wypicia świeżowyciskanego soku z granata.

Turcja (2).png

Inną wizytówką jest ośle mleko. W niektórych wiejskich śniadaniowniach można nabyć litr takiego mleka, ale zdecydowanie częściej możecie natrafić na mydła. Mleko ośle zawiera aż 60 razy więcej witaminy C niż mleko krowie, a także zawiera sporą dawkę fosforu. Działa przeciwbakteryjnie oraz zapobiega infekcjom, w tym wirusowym. Hamuje też rozwój komórek rakowych. A dla skóry? Minerały zawarte w oślim mleku działają rozjaśniająco, regenerująco i wygładzająco na skórę. Zapobiegają tym samym powstawaniu zmarszczek.

Zanim powrócicie z wakacji, nie zapomnijcie też odwiedzić uroczego miasteczka Köyceğiz, które znajduje się przy jeziorze o tej samej nazwie. Okolica jest otoczona górami porośniętymi drzewami piniowymi, co ma zbawienny wpływ na układ oddechowy, zwłaszcza przy przewlekłym kaszlu. Köyceğiz to też źródło krystalicznej wody, którą okoliczni Turcy nalewają z kraników do swoich baniaków.

Koycegiz.jpg

OKOLICE PAMUKKALE

Kiedy pomyślimy o Turcji, jednym z pierwszych miejsc, które przychodzi nam do głowy, jest, oddalone 20 km od Denizli, Hierapolis, inaczej Pamukkale. I słusznie – kąpiel w tarasach wapiennych jest korzystna dla osób borykających się z nadciśnieniem bądź problemami z krążeniem. Podobnie jak w źródłach siarczkowych, kąpiel w basenach wapiennych jest świetnym uzupełnieniem terapii dla osób chorujących na reumatyzm i artretyzm. Wysokie stężenie wapnia i dwuwęglanów odgrywa niebagatelną rolę we wzmacnianiu kości. Zawarte w wodzie składniki mineralne pomagają w leczeniu chorób skóry (np. łuszczyca lub egzema) i układu oddechowego (np. astma bądź zapalenie oskrzeli). Ponadto, kąpiele w tarasach wapiennych obniżają stres i są pomocne w leczeniu urazów.

Turcja (3).png

Hierapolis to nie tylko tarasy wapienne. Warto zwrócić uwagę na źródła tzw. czerwonych wód (tur. Kırmızı sular) w oddalonym o kilka kilometrów Karahayıt. Czerwone wody są znane jako lek m.in. na reumatyzm, rwę kulszową, kamicę nerkową, choroby układu nerwowego, problemy dermatologiczne, ginekologiczne, bóle mięśni, żylaki i niepłodność. Źródła tej wody znajdują się w centrum Karahayıt przy ulicy Kırmızı Su. Warto też pamiętać, że zarówno hotele pięciogwiazdkowe, jak i małe pensjonaty posiadają specjalne wanny, do których można nalać czerwoną wodę termalną. Możecie rozpoznać jej obecność po czerwono-brunatnym osadzie na ściankach kabiny.

Turcja (4).png

Prowincja Muğla jest znana z hodowli granatów. Natomiast w Pamukkale prym wiedzie czarna morwa. Soki i przetwory z tego owocu są sprzedawane praktycznie na każdym rogu, w przystępnych cenach. Czarna morwa działa moczopędnie oraz wspomaga leczenie grypy jelitowej. Jej sok posiada właściwości przeczyszczające i odkażające. Oczyszcza wątrobę, wzmacnia nerki i reguluje pracę jelit. Zawarta w niej witamina A działa zbawiennie dla osób pracujących przed komputerem, ponieważ wzmacnia oczy i łagodzi objawy zmęczenia. To także antyoksydant ograniczający wzrost komórek nowotworowych.

Turcja (5).png

Wracając z Pamukkale, warto zatrzymać się na kilka godzin przy Jeziorze Salda, niedaleko miasta Burdur oddalonego ok. 60 km od Denizli. Przez błękitną barwę wody oraz biały piasek, to jedno z najgłębszych jezior w kraju nazywane jest „tureckimi Malediwami”. Woda w jeziorze jest bogata w minerały i pomaga w leczeniu różnych chorób dermatologicznych. Tutaj również odwiedzający mają okazję z naniesienia na ciało glinianej maski.

Salda.jpg

Sprawdź jak łatwe i komfortowe może być pobranie w domu!

button (8).png

Google 2.png

GÓRA IDA (KAZ DAĞLARI)

W prowincji Balıkesir znajdują się góry Kaz (zwane inaczej górą Ida), które uważane są za płuca Turcji. Produkują największą, po Alpach, ilość tlenu w Europie dzięki takim drzewom jak modrzewie, grabie, dęby, buki czy kasztanowce. Znajduje się tam ponad 800 gatunków ziół. Bogata roślinność, wodospad Hasan Boğuldu oraz piękne krajobrazy z gór czynią wyprawę przyjemną dla oka. Spacer po górach rozszerza płuca zwiększając tym samym wydolność oddechową. Wszystkie mięśnie zostają pobudzone do pracy, a także obniża się ryzyko zawału serca czy nadciśnienia. Co najważniejsze, taka wyprawa przynosi nam relaks i wyciszenie, co jest niezwykle ważne w zapobieganiu chorobom psychicznym i cywilizacyjnym.

Akcay.jpg

Turcja (6).png

Profesor Abdurrahim Koçyiğit z Uniwersytetu Bezmialem Vakıf wypowiedział się na łamach amerykańskiego czasopisma medycznego ICT (Integrative Cancer Therapies), że miód spadziowy pozyskiwany z roślinności gór Ida przeciwdziała nowotworom. Dzieje się tak z powodu wysokiej zawartości flawonoidów i związków fenolowych, które biorą udział w niszczeniu komórek rakowych i zwiększają skuteczność chemioterapii. Poza tym, warto spożywać taki miód, ponieważ jest przydatny w walce z przeziębieniem, wykazuje właściwości przyspieszające gojenie się ran, a także przyczynia się do odtruwania organizmu.

Warto pamiętać też o tym, że rejony góry Ida, a w szczególności miasteczko Ayvallık, słyną z drzew oliwnych. Najstarsze z nich ma aż 2090 lat! Oliwki, oliwy z oliwek oraz kosmetyki oliwne są obowiązkową pamiątką każdego odwiedzającego. Skupmy się jednak na właściwościach samych oliwek. Otóż regulują one poziom cukru we krwi, wspomagają pracę serca i układu pokarmowego. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz przeciwutleniające. Oliwa natomiast wpływa zbawiennie na skórę. Zawarta w niej witamina F chroni przed nadmierną utratą wilgoci. Pod wpływem oliwy skóra staje się gładka, miękka i zyskuje piękny koloryt.

Turcja (7).png

W górach Kaz znajdują się też naturalne wody termalne, które są zalecane szczególnie osobom, które wyjeżdżają do prowincji Balıkesir na rehabilitację. Woda ta wspomaga leczenie chorób ginekologicznych, przewlekłych stanów zapalnych, a także schorzeń kości i stawów (w tym reumatyzm czy zwapnienie). Co ciekawe, wizyta we wspomnianych basenach termalnych jest też rekomendowana osobom zmagającym się z wolami tarczycy czy z kamieniami nerkowymi. Przez swoją radioaktywność i zawarte w niej składniki mineralne (siarczany, sód, chlorek, wapń), woda termalna nazywana jest „eliksirem młodości” – bierze udział w wygładzaniu skóry oraz w leczeniu chorób dermatologicznych. W wannach i kabinach popularniejszych hoteli termalnych znajdują się, obok standardowej wody do mycia, oddzielne krany z wodą źródlaną, która nadaje się do picia. W pływalniach macie okazję też wykąpać się w basenach termalnych, ale należy pamiętać, że, w przypadku prowincji Balıkesir, nie mogą z nich korzystać dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby wykazujące trudności w oddychaniu.

JEZIORO RYBNE W SIVAS

Przenosimy się do środkowej Turcji, gdzie znajduje się starożytne miasto Sivas znane w całym świecie z pięknych medresów i roli, którą odegrało podczas tworzenia się Republiki Tureckiej. W przewodnikach rzadko wspomina się o, odkrytym 250 lat temu, cenionym jeziorze rybnym, w którym znajduje się brzana ssąca. Tereny wokół jeziora znajdują się w zielonej dolinie otoczonej górami i lasami sosnowymi, które działają zbawiennie przy problemach z odpornością, drogami oddechowymi i układem krążenia.

Turcja (8).png

Z medycznego punktu widzenia, nieocenione są właściwości chemiczne wody i ryb żyjących w jeziorze Sivas. Zamoczenie ciała w gorącej wodzie źródlanej w połączeniu z peelingiem, którego dostarcza nam podgryzanie przez brzanę ssącą, ma bardzo duży wpływ na leczenie łuszczycy oraz innych chorób dermatologicznych. Ryby usuwają zmiany spowodowane przez choroby skóry, a także łagodzą powikłania, które łuszczyca spowodowała w obrębie stawów i paznokci. Terapia ta jest wspomagana przez obecność selenu w wodzie. Składnik ten wzmacnia kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Ponadto, selen chroni komórki nerwowe i mięśnia sercowego przed stresem oksydacyjnym. Wspomaga usuwanie metali ciężkich z organizmu i odgrywa ważną rolę podczas produkcji plemników.

Turcja (9).png

Ponadto, kąpiel w jeziorze Sivas jest pomocna nie tylko w leczeniu reumatyzmu, ale też chorób o podłożu nerwowym, złamań kości, zwichnięć i wszelakich stłuczeń. Aby wzmocnić efekty leczenia, zaleca się wypicie szklanki leczniczej wody na czczo.

Legenda mów, że ryby z jeziora Sivas powstały ze skarbu, który rzekomo kryje się na dnie.

ŁAŹNIE TURECKIE (HAMMAM)

Nieważne, gdzie aktualnie w Turcji przebywasz. Kiedy Twoje ciało i duszę ogarnia zmęczenie, warto udać się do hammam. Jest to marmurowa, zazwyczaj bogato zdobiona, łaźnia, w której panuje temperatura pomiędzy 37 a 42 stopnie. Choć hammam znajduje się w ofercie większości luksusowych hoteli ze strefą wellness, zdecydowanie polecamy odwiedzić tradycyjne łaźnie, aby w pełni poznać kulturalny aspekt tego rytuału. Znajdują się one m.in. w Stambule, mieście Yalova, Sivas czy w Antalyi.

Turcja (10).png

Tradycyjny hammam pełni funkcję zarówno relaksacyjno-zdrowotną, jak i społeczną. Składa się on z czterech etapów. Najpierw przechodzimy seans w saunie parowej, aby nawilżyć skórę i otworzyć pory, dzięki którym wydalone zostają toksyny z organizmu. Przygotowuje to ciało na kolejne etapy pielęgnacji. Następnie następuje oczyszczanie oraz złuszczanie naskórka dzięki obmyciu całego ciała szorstką rękawicą kessa za pomocą mocno spienionego mydła potasowego, które posiada właściwości antybakteryjne normalizujące i regeneracyjne. Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego oraz pracę mięśni. Proces oczyszczania powinien zostać zakończony kilkuminutowym masażem zaczynającym się od nóg, a kończącym się w okolicy serca. Po wszystkim skóra musi zostać opłukana i wysuszona. Trzeci etap to kilkunastominutowy relaksujący masaż całego ciała wykonywany okrężnymi ruchami, do którego najczęściej wykorzystuje się olejek arganowy. Działa on przeciwzmarszczkowo, pomaga odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry, a także redukuje blizny. Ostatnim etapem jest nałożenie maseczki glinianej, o której właściwościach wspomniano w części „Prowincja Muğla”.

Turcja (11).png

Warto wspomnieć też o funkcji towarzyskiej tradycyjnego hammamu. Jest on podzielony na strefę damską i męską, aby odwiedzający mogli się czuć swobodnie. To tam Turcy i Turczynki spotykali się na pogawędki, nierzadko przynosząc ze sobą smakołyki. W czasach Imperium Osmańskiego odbywały się tam spotkania biznesowe bądź… matrymonialne. Podobno mamy Turków oceniały tam potencjalne kandydatki na przyszłe synowe.


Gotowi na wyjazd? Nie zapomnijcie o skontrolowaniu stanu własnego zdrowia, aby spokojnie udać się na urlop. Badania laboratoryjne możecie zamówić dzięki aplikacji Home Lab. Pobranie odbędzie się bezpiecznie i komfortowo w domowym zaciszu.

button (5).png

Artykuł został napisany przez osobę, która mieszkała przez kilka lat w Turcji. Jakie inne kraje jeszcze Was interesują? Zapraszamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach na naszych mediach społecznościowych!

Nasze kanały dostępu socialmedia

icon-blue-facebook.svg
logo-blue-instagram.svg
logo-blue-tiktok.svg
logo-blue-linkedin.svg